Piątek, 12 czerwca 2020
JAK TO ROBIĄ ANGLICY
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 524 (11/2020)
Prawdopodobnie jak każdy wydawca zastanawiam się czasami, jak wykorzystać kalendarz świąt i rocznic. Za nami Święto Narodowe Trzeciego Maja oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Cóż możemy zaproponować za rok? Biografię króla Stanisława, Hugona Kołłątaja albo Ignacego Krasickiego? Album obrazów z epoki? Reprinty ksiąg i rękopisów? Monografię historyczną? Wybór źródeł z epoki? Ziewacie? Ileż razy można oglądać obraz Jana Matejki z królem Stanisławem, który triumfująco objawia światu nowy porządek reprodukowany obok rozpoznawalnego z daleka faksymile? Powiem Wam, co zrobiliby z tym Anglicy. Wyciągnęliby z szaf najlepiej zachowaną zastawę z epoki, zawołali najlepszych cukierników i kucharzy i zrekonstruowaliby menu obiadów czwartkowych. Zrobiliby to we wnętrzach z epoki w podziale na cztery pory roku. A my, odwiedzając Łazienki Królewskie lub każdy inny obiekt związany z epoką króla Stanisława, moglibyśmy nabyć przyjemnie wydaną książkę. Z kuszącą okładką, interesującą zawartością, dopracowaną wizualnie i w ten sposób zarówno zapamiętać to wyjątkowe miejsce, jak i jego klimat. A od czasu do czasu upiec sobie gęś po polsku faszerowaną wątróbkami i koprem albo biszkopt makowy z sosem szodonowym. Odwiedzałam Londyn wielokrotnie, zjeździłam południową część Anglii i za każdym razem, zwiedzając parki i pałace, odwiedzając księgarnie i targi książki, czy wchodząc do punktów obsługi ruchu turystycznego jestem pod wrażeniem tego, jak Brytyjczycy definiują to, co jest ich dziedzictwem narodowym, jak o nie dbają, na ile sposobów je upowszechniają i jak bardzo do tego nim się cieszą. National Gallery proponuje swoim odwiedzającym, by nabyli „The National Cookbook” i tym samym podziwiali tradycyjną kuchnię angielską w kontekście arcydzieł zgromadzonych w zbiorach. Fragment obrazu van Gogha wyprzedza danie otwierające sezon wiosenny. Obraz Canalleta pokazujący regaty w Wenecji ubarwia sezon letni i sałatkę z kurczaka podawaną na szczególne okazje. Mój …
Wyświetlono 25% materiału - 277 słów. Całość materiału zawiera 1111 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się