Poniedziałek, 13 maja 2013
Obniżenie podatku VAT na e-booki
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru354
Jako sukces naszego środowiska trzeba oceniać debatę w senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, jaka odbyła się 9 maja, a jej tematem było „zrównywanie szans dla książek elektronicznych”. Od dawna rodzimy rynek wydawniczy, w tym także Polska Izba Książki, a w szczególności jej Sekcja Publikacji Elektronicznych, postulują obniżenie stawki podatku VAT na e-booki przesyłane drogą elektroniczną, która – jak wiemy – wynosi aż 23 proc., do poziomu tzw. stawki obniżonej wynoszącej 5 proc., jaką objęte są wszystkie materialne formy książki, w tym głównie książka drukowana, ale też książki elektroniczne czy audiobooki na różnych fizycznych nośnikach. I chyba tyle – cieszmy się, że do takiej debaty doszło, chociaż w dalszym ciągu nie można oczekiwać żadnych konkretnych działań administracji dla szybkiego spełnienia tego postulatu. W trakcie spotkania z senatorami RP Bohdan Wyżnikiewicz, znany komentator ekonomiczny, który został zaproszony jako ekspert PIK, wytknął „oczywiste niekonsekwencje w działaniach rządu”. Przypomniał też niedawne słowa premiera Donalda Tuska, który zapowiedział, że rząd polski „będzie się bił w Europie, aby e-book był traktowany jako książka”, ale przytoczył też późniejsze (!) stanowisko Ministerstwa Finansów wyrażone w odpowiedzi na interpelację jednego z posłów, które wbrew deklaracji premiera oświadczyło, że nie zamierza podejmować działań w tym zakresie, ani na szczeblu krajowym, ani wspólnotowym, dopóki nie zostaną ustanowione nowe regulacje prawne na poziomie Unii. Wypowiadająca się podczas posiedzenia w imieniu resortu finansów Anna Cyrańska, zastępca dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług, nie miała łatwego zadania, gdy próbowała bronić taktyki nie podejmowania żadnych kroków, jednak jej ocena, że słowa premiera były tylko „kwieciste”, a stanowisko Ministerstwa Finansów jest identyczne tylko wyrażone językiem urzędowym, była zdumiewająca i …
Wyświetlono 25% materiału - 265 słów. Całość materiału zawiera 1061 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się