Czwartek, 1 października 2020
WIELE WYZWAŃ PRZED NOWĄ RADĄ PIK
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 531 (18/2020)
17 września odbyło się sprawozdawczo-wyborcze Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Książki – najważniejszej organizacji branżowej zrzeszającej środowisko książki. Wzięło w nim udział 76 członków spośród 137 uprawnionych. Zgromadzenie odbywało się w systemie hybrydowym – stacjonarnie i online. W trakcie spotkania podsumowano kończącą kadencję władz Izby oraz wybrano władze na kolejną kadencję 2020-2024. Włodzimierz Albin, dotychczasowy prezes, otrzymał szczere podziękowania za dwie kadencje wytrwałej i konsekwentnej pracy na rzecz poprawy funkcjonowania rynku książki. Grażyna Szarszewska, dyrektor generalna PIK, omówiła sprawozdanie finansowe za rok 2019 i zaprezentowała budżet na rok 2020. Jan Lus, jako członek Komisji Rewizyjnej przedstawił sprawozdanie Komisji za 2019 rok. Prezeską Polskiej Izby Książki została Sonia Draga, otrzymując 59 proc. głosów poparcia, jej kontrkandydat – Paweł Filar – zdobył 41 proc. głosów. – Na czele PIK powinien stać wydawca. Ponieważ to wydawca zbiera cały ogrom problemów tego rynku – mówiła Sonia Draga. – Wydawca funkcjonuje w planie kilkuletnim, kupując tytuły, inwestując w licencje, tłumaczenia, w produkcję. A potem przez kilka lat musi borykać się ze sprzedażą, która – muszę to przyznać z przykrością – realizowana jest coraz trudniej. Przechodzimy na modele współpracy z naszymi odbiorcami coraz mniej korzystne, powróciła konsygnacja, do tego pełne prawo zwrotu. Musimy to zmienić, bo wkrótce nie będziemy w stanie ponosić kosztów prowadzenia naszych firm. Teraz wiele dzieje się drogą przypadku, losowości, intuicji. Inne branże mogą na nas patrzeć ze zdumieniem, że wciąż w tym tkwimy. Ale my jesteśmy ludźmi z pasją. I jeszcze to nas trzyma – uważa właścicielka Grupy Wydawniczej Sonia Draga. Jak zapewniła, jednym z najważniejszych jej zadań w tej kadencji będzie dalsza praca nad ustawą o jednolitej cenie książki, bo ta regulacja jest niezbędna dla …
Wyświetlono 25% materiału - 273 słów. Całość materiału zawiera 1092 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się