Wtorek, 25 listopada 2008
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru11/2008
Prezentacje na tegorocznym Biennale Architektury podzielić można grubą kreską na teoretyczne i praktyczne. Polskie pytanie o przyszłość budowli zwyciężyło, akurat w tym roku jurorzy postawili na rozważania i spekulacje, a nasi kuratorzy przygotowali prezentację przemyślaną, zabawną i zmuszającą do refleksji – no bo faktycznie, jaki los spotka za pół wieku to paskudne gmaszysko na Placu Piłsudskiego?… Anglicy, którzy przed laty przysłali nam projektanta gmachu Millennium, na biennale zaprezentowali dokonania czysto praktyczne: ich pokaz nosił tytuł „Home/Away – five British architects building housing in Europe”. Słyszałem różne komentarze na temat ekspozycji, podobnie mieszane uczucia widzów wzbudzały same projekty mini osiedli i zabudowy miejskiej, jakie przedstawiono w brytyjskim pawilonie. Uważam jednak, że narzekania były nie na miejscu, Anglicy nie dość że potrafią wykorzystać przestrzeń, to jeszcze umiejętnie wpisują nowe budynki w otoczenie. Przypomniało mi się to wszystko, gdy zobaczyłem tom Clive’a Asleta „The English house” (Bloomsbury). Tytuł konfundujący – internetowa wyszukiwarka skieruje nas do kilkunastu co najmniej pozycji tak samo nazwanych, od tłumaczenia klasycznego dzieła Hermanna Muthesiusa z 1904 począwszy. To dzieło prekursorskie, równie wiele mówiące o architekturze co o samej Anglii i Anglikach. Aslet to już pozycja na nasze czasy. Dla porównania sięgnąłem po tom o takim samym tytule, opublikowany blisko ćwierć wieku temu. Jego autor, James Chambers, prowadzi czytelnika rzetelnie przez historię angielskiego budownictwa mieszkaniowego, od średniowiecza po wiek XX, Clive Aslet zaś czytelnika oprowadza po 21 wybranych przez siebie miejscach. Kluczem wydaje się związek budowli w historyczną postacią, np. sir Francisem Drake’em, maharadżą Duleepem Singhiem (właścicielem słynnego diamentu Koh-i- Noor), historyka i poety Gilberta White’a czy znanego architekta i projektanta …
Wyświetlono 25% materiału - 261 słów. Całość materiału zawiera 1046 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się