Czwartek, 12 lipca 2012
Światowi wydawcy w 2011 roku
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru331
Analiza największych światowych koncernów wydawniczych jest przygotowywana od 2007 roku przez francuski tygodnik branżowy „Livres Hebdo” i niemiecki miesięcznik „Buchreport.magazin” przy współpracy z analitykiem rynku światowego, Austriakiem Rüdigerem Wischenbartem (www.wischenbart. com). Wyniki analizy za rok poprzedni – w tym przypadku 2011 – są publikowane w czerwcowym wydaniu francuskiego periodyku, w lipcowym wydaniu miesięcznika niemieckiego, są ponadto udostępniane z zachowaniem copyrightu angielskiemu „The Bookseller”, amerykańskiemu „Publishers Weekly” i – po raz pierwszy brazylijskiemu „Publish- News Brazil”. Dlaczego brazylijskiemu? Ponieważ w dwóch poprzednich latach wśród 54 największych koncernów znalazła się jedna firma wydawnicza, potem dwie, a w 2011 roku trzy duże wydawnictwa działające w tym kraju. Dla porządku przypomnijmy, że w rankingu uwzględniane są dane ze sprzedaży książek drukowanych oraz czasopism fachowych i naukowych, także sprzedaży klubowej w tym obszarze, sprzedaży wersji elektronicznych wcześniej wydanych książek i czasopism, baz i banków danych z obszaru nauki i informacji fachowej. Nie uwzględnia sprzedaży gazet i czasopism popularnych. Dane liczbowe pochodzą z banku światowego, z raportów rocznych koncernów wydawniczych, z rozmów z menadżerami i właścicielami oraz z lektury czasopism fachowych. Poniżej prezentujemy pierwszą światową dwudziestkę z obrotami w dolarach amerykańskich za rok 2011. W dwóch ostatnich kolumnach znajdują się obroty poszczególnych firm, osiągnięte kolejno w 2011 i 2010 roku. Całą listę liczącą 54 największe firmy wydawnicze publikował, 25 czerwca, na swojej stronie internetowej „Publishers Weekly”. Pełna lista zawiera dane o 54 koncernach. Ranking otwiera już po raz czwarty brytyjski Pearson, na 54 miejscu znalazło się debiutujące w rankingu wydawnictwo rosyjskie EKSMO. Pierwszy raz na liście (miejsce 45) znalazło się także drugie wydawnictwo rosyjskie AST. Są to dwie największe oficyny z tego kraju, które swoją działalność rozpoczęły w latach 1990-1991. EKSMO zaczynało z pozycji małego prywatnego wydawnictwa, w ciągu kilku lat ugruntowało swoją pozycję na rynku podręcznikowym i poradnikowym, obecnie wydaje także literaturę piękną dla dorosłych i dla dzieci. Roczne obroty w 2011 roku wyniosły 195 mln dolarów. AST …
Wyświetlono 25% materiału - 313 słów. Całość materiału zawiera 1253 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się