Sobota, 17 grudnia 2022
RAPORT O STANIE CZASOPISM W 2021 ROKU
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 583 (23/2022)
Biblioteka Narodowa udostępniła nowe wydanie raportu „Ruch wydawniczy w liczbach. Tom 74: 2021 periodyki” w opracowaniu Olgi Dawidowicz-Chymkowskiej. Obejmuje on dane statystyczne dotyczące gazet i czasopism opublikowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w jednym roku kalendarzowym. W roku 2021 wydawcy przesłali do Biblioteki Narodowej aktualne numery 6295 periodyków papierowych. Jest to o 367 tytułów i 5,5 proc. mniej niż w 2020 roku. Jest to także mniej niż we wcześniejszych latach. „Aktualny rocznik okazał się czwartym z kolei, w którym odnotowujemy zmniejszenie się liczby publikowanych tytułów periodyków” – wskazano. Od roku 2017 ich liczba spadła o 1186 tytułów i o 16 proc. Mamy więc do czynienia z wyraźnym trendem spadkowym. Zdaniem Olgi Dawidowicz-Chymkowskiej spadek liczby tytułów mógł być spowodowany pandemią wirusa Covid-19 i ograniczeniami w życiu społecznym. Jednak kryzys na rynku prasy rozpoczął się już wcześniej i można go wiązać z zachodzącym już od pewnego czasu procesem przejmowaniu funkcji prasy przez internetowe źródła informacji i rozrywki. Ubywa czasopism naukowych i fachowych Znaczące ubytki w liczbie tytułów odnotowano wśród pism naukowych, fachowych, urzędowych i paradokumentalnych. Zbiór czasopism naukowych zmniejsza się od 2017 roku i od tego czasu utracił już 30 proc. tytułów, a zbiór pism fachowych maleje od roku 2015 – ubytek wynosi już 22 proc. „Wydawcy czasopism fachowych prawdopodobnie przesuwają powoli uwagę z książek i czasopism na bazy elektroniczne umożliwiające zgromadzenie dużej liczby potrzebnych informacji w jednym miejscu. W przypadku czasopism naukowych wiadomo z kolei, że część tytułów zmieniła formę publikacji na elektroniczną, nie jest to jednak zjawisko na tyle powszechne, aby wyjaśniało w pełni zachodzące zmiany” – czytamy w opracowaniu. Wyraźne spadki liczby tytułów Biblioteka Narodowa odnotowała także w przypadku periodyków poradnikowych (o 17 tytułów, 5 proc.). Już drugi rok z rzędu zmniejsza się liczba pism kulturalnych (14 tytułów, 5 proc.) i religijnych (19 tytułów, również 5 proc.). Wzrost odnotowano w przypadku tylko dwóch typów czasopism – pism popularnonaukowych oraz przeznaczonych dla cudzoziemców. Polska produkcja periodyków według kategorii tematycznych Największe grupy tytułów tworzą wciąż czasopisma naukowe (25 proc.), fachowe (15 proc.), lokalne i urzędowe lokalne (razem 25 proc.). Znaczące miejsce zajmują także pisma religijne (5 proc.), poradnikowe (5 proc.), urzędowe (5 proc.), kulturalne (4 proc.) i o stylu życia (4 proc.). Od roku 2020 nieznacznie zmniejszył się udział pism naukowych i urzędowych, a wzrósł – urzędowych lokalnych. Wszystkie zmiany oscylują w okolicach 1 p.p. Periodyki naukowe Periodyki naukowe wydawane są zazwyczaj przez uczelnie wyższe, instytuty naukowe, instytucje …
Wyświetlono 25% materiału - 396 słów. Całość materiału zawiera 1587 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się