Niedziela, 1 marca 2009
Księgarskie aukcje antykwaryczne w 2008 roku
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru58
Ubiegły rok na całym świecie upłynął pod znakiem rozwijającego się kryzysu ekonomicznego, który miał swoją genezę już w 2006 roku. Wszelkie wskaźniki ekonomiczne zanotowały poważne spadki, a w medialnej burzy wywołanej wydarzeniami na zagranicznych rynkach nieobce były porównania do wielkiego kryzysu z lat trzydziestych.  Jak można było przypuszczać, zataczający coraz szersze kręgi kryzys dotknął również międzynarodowy rynek sztuki i powiązany z nim rynek antykwaryczny. Pierwsze tego efekty są już widoczne – ich najjaskrawszym przykładem były słabe wyniki aukcji książek i dokumentów o tematyce rosyjskiej. Oferty aukcyjne skierowane do bogatych inwestorów pochodzenia rosyjskiego musiały się zmierzyć się z informacjami o kryzysie i topniejących wskaźnikach związanych z rynkiem surowców (głównie gazu i ropy). Te coroczne licytacje organizowane przez największych graczy – by wymienić tu choćby Sotheby’s czy Christie’s – nie przyniosły zakładanych i porównywalnych z poprzednimi latami wyników.  Michael Stillman, amerykański analityk rynku antykwarycznego w ostatnich tygodniach udostępnił pierwsze informacje na temat kondycji handlu aukcyjnego w 2008 roku. W swoich badaniach wziął pod uwagę ponad 220 tys. pozycji licytowanych na 476 aukcjach, głównie mających miejsce w Anglii i Stanach Zjednoczonych, ale również we Francji, Niemczech i innych państwach zachodnich. Wyniki okazały się zdumiewające – mediana cen końcowych (hammer price – a więc cen „spod młotka”, niezawierających doliczanych opłat aukcyjnych) spadła o blisko 21 proc. z wartości 486 dolarów w 2007 roku do 384 dolarów. W porównaniu z danymi obejmującymi rok 2004 (413 dolarów) jest to spadek o 7 proc. Jak więc widać, ostatnie wydarzenia pochłonęły nawet wzrost rynku w okresie ostatniej kilkuletniej prosperity. W ubiegłym roku odnotowano również zwiększoną ilość tzw. spadów – czyli pozycji niesprzedanych. W porównaniu do 2007 roku ilość sprzedanych obiektów spadła z 75 do 71 proc.   W ubiegłorocznych rekordach aukcyjnych próżno również szukać takich pozycji, jak wczesna kopia „Magna Carta” z 27 października 1297 roku, …
Wyświetlono 25% materiału - 298 słów. Całość materiału zawiera 1195 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się