Poniedziałek, 23 lipca 2007
Rzecz o Grażynie Szarszewskiej
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru7/2007
Dyrektor generalna wydawnictwa Langenscheidt Polska, którym od chwili założenia kieruje żelazną ręką. Na rynku książki stosunkowo od niedawna, choć zdołała zaznaczyć na nim swą pozycję już nie raz. Kobieta z klasą, piękna i – co szczególnie ekscytujące – w pełni tego świadoma. Uwodzicielska, a jednocześnie trzymająca stosowny dystans. Jaka jest Grażyna Szarszewska? Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego przy ul. Wawelskiej w Warszawie. Maturę zdała w roku 1969. Choć dostała się na filologię germańską na UW, studia podjęła w NRD, na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, gdzie ojciec był na placówce. W drugiej połowie lat 90. ukończyła studium podyplomowe zarządzania na SGH w Warszawie. Po studiach filologicznych na cztery lata (1974-77) wróciła do Polski, gdzie pracowała w redakcji niemieckiej Polskiego Radia, przygotowując w Poznaniu doktorat (obrona w roku 1980) z narracji w trylogii Martina Walsera, dwudziestowiecznego pisarza niemieckiego. Otrzymała propozycję pracy na macierzystej uczelni berlińskiej, na wydziale germanistyki, w katedrze współczesnej literatury niemieckiej. – W NRD brakowało specjalistów z dziedziny literatury zachodnioniemieckiej, którą przez długi czas ignorowano – wyjaśnia. Wykładała tam do roku 1985, kiedy oddelegowano ją do zrobienia habilitacji. To się jednak nie udało, ponieważ literatura, z którą przy tej okazji miała do czynienia, po prostu „nie podeszła jej”, bez żalu wspomina zakończoną w ten sposób karierę naukową. – Kochałam zajęcia ze studentami, ale wkrótce pojawić się miały inne, nowe wyzwania. Może dzisiaj, na stare lata, wróciłabym do kariery naukowej – śmieje się. Po niemiecku nadal mówi niewiele gorzej niż po polsku. Jest zdania, że jej niemiecki nie ma naleciałości, przez co pytana bywa, z jakiego regionu pochodzi. Burzliwym torem toczy się tymczasem życie osobiste Grażyny Szarszewskiej. Wychodzi za mąż za Niemca, naukowca, …
Wyświetlono 25% materiału - 273 słów. Całość materiału zawiera 1094 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się