Poniedziałek, 15 września 2014
Zamieszanie wokół Kopipolu
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru390
W ostatnich dniach „Dziennik Gazeta Prawna” (wydanie z 10 września) nagłośnił spór, jaki rozgorzał między działającymi w Polsce Organizacjami Zbiorowego Zarządu. Jak czytamy w dzienniku „linia konfliktu przebiega między Polską Izbą Książki, Repropolem i Stowarzyszeniem Wydawców i Autorów Polska Książka (obecnie Copyright Polska – red.), które to poskarżyły się Ministerstwu Kultury na inną organizację – Kopipol. Według nich ten ostatni, odpowiedzialny bezpośrednio za wypłaty dla wydawnictw i wydawców naukowych, choć zbiera potężne kwoty, to tantiemy wypłaca częściowo i do tego wybiórczo. Kopipol nie pozostaje dłużny adwersarzom i także poskarżył się w resorcie kultury na wspomniane OZZ, zarzucając im, że chcą (a szczególnie SWiA Polska Książka) zawłaszczyć uprawnienia (i pieniądze) należące do Kopipolu” – czytamy w dzienniku. Według informacji periodyku na koniec 2013 roku, na jej kontach było aż 36,6 mln zł. Jak czytamy w „Sprawozdaniu z działalności Zarządu Stowarzyszenia Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych Kopipol za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2013 roku” na koniec roku zbiorowym zarządem Stowarzyszenia objęte były prawa 120 twórców. Według tego samego źródła, łącznie w 2013 roku Stowarzyszenie pobrało kwotę netto w wysokości 11,73 mln zł. Od wielu lat niezmiennie poważne wątpliwości wzbudzają zasady na jakich organizacja dystrybuuje wpływające do niej środki. Dlatego w 2013 roku kontynuowano starania o zatwierdzenie opracowanych przez Stowarzyszenie tabel wynagrodzeń. W przywoływanym już „Sprawozdaniu...” czytamy: „Proces ten odbywał się równolegle, ale toczył się odrębnie najpierw przed Komisją Prawa …
Wyświetlono 25% materiału - 236 słów. Całość materiału zawiera 947 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki