środa, 6 kwietnia 2022
Rozmowa z KRYSTIANEM JANIKIEM, autorem książki „Tu nie ma nic”
Pańska powieść ma strukturę meczu piłki nożnej. Z jakich powodów? Piłka nożna jest powszechnie uważana za polski sport narodowy. Pomimo że osiągamy sukcesy w innych dyscyplinach, to mecze futbolowe zawsze budzą w nas największe emocje. Moi bohaterowie z namiętnością pochłaniają każdą transmisję z mundialu. Dlatego moja powieść ma strukturę meczu piłkarskiego, aczkolwiek tytuły rozdziałów nie są jednoznaczne. Funkcjonują również jako swoiste metafory alkoholowe. Nie bez powodu, przecież chlanie wódy jest naszym drugim sportem narodowym. Przed laty w polskiej literaturze funkcjonował nurt literatury chłopskiej. Czuje się pan jego reprezentantem? Absolutnie nie. Daleko mi do prozy Wiesława Myśliwskiego, Tadeusza Nowaka czy Edwarda Redlińskiego. Prowincja, którą opisuję, nie jest rajem utraconym, ukochaną ojcowizną czy miejscem, w którym można odpocząć od miejskiego zgiełku. Odchylice są zakładem karnym o charakterze otwartym, w którym cele skazańców nie są zamykane na klucz. Osadzeni mogą wychodzić również poza mury – do pracy czy w ramach przysługujących im przepustek. Jednakże wciąż wracają do więzienia, a prawdziwą wolność odzyskują po zakończeniu odsiadki. Owszem, niektórzy znów tam wracają, stając się recydywistami. Podobnie jest z mieszkańcami Odchylic, którzy okazyjnie wpadają do sąsiadujących z nimi miejscowości czy pobliskiego Tarnowa. Różnica jest jedna – odchyliczanie są skazani na wieczną recydywę. Pamiętajmy też, że ich świat tak naprawdę nie istnieje, wioski nie ma na żadnej mapie, co oznacza, że każda ich wyprawa poza Odchylice jest przekroczeniem granicy pomiędzy dwoma rzeczywistościami – fikcyjną i prawdziwą. Skąd pomysł, aby po kryminale retro …
Wyświetlono 25% materiału - 230 słów. Całość materiału zawiera 923 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się