Wtorek, 28 maja 2019
Od lat głowię się nad zagadką, jak to się dzieje, że statystyczny Polak czyta rocznie zaledwie 0,5 książki, podczas gdy statystyczny Niemiec – aż pięć. Na czym polega ten fenomen? Przecież mamy dostęp do wielu tych samych tytułów, co nasi zachodni sąsiedzi, a światowe bestsellery ukazują się w naszych krajach niemal równocześnie. Mimo to u nich czytelnictwo kwitnie, a u nas wręcz odwrotnie. Odpowiedź na intrygujące mnie pytanie znalazłam na Targach Książki we Frankfurcie, gdy natknęłam się w jednej z hal wystawienniczych, w której prezentowali się niemieccy wydawcy, na dwie dziewczynki – 12-letnią Mię i 9-letnią Maję – z mikrofonami w dłoniach. Dziewczynkom towarzyszyła przedstawicielka wydawnictwa, z którym – jak się później okazało – młode damy ściśle współpracowały. Starsza od trzech lat, a młodsza od roku. Maja i Mia są krytykami literatury i zarazem młodymi reporterkami. Obie były na targach poniekąd służbowo, przeprowadzając z odwiedzającymi je gośćmi wywiady i biorąc udział w licznych spotkaniach. Nie oparłam się pokusie porozmawiania z obiema dziewczynkami o ich pracy. – Na czym polega wasza praca? Maja (9 lat): Na samym początku były to recenzje książek, które dostawałyśmy z wydawnictwa. Trzeba było je przeczytać i napisać recenzję. Mia (12 lat): Potem doszły spotka nia z opiekunem, który przygotowywał nam tytuły do recenzji. Początkowo tylko na targach. Pamiętam, że pierwsze zaproszenie dostałam po roku współpracy. Na stoisku były też spotkania z różnymi pisarzami, z którymi można było porozmawiać. Maja: I zaczęto nas zapraszać do wydawnictwa przy okazji różnych wydarzeń albo premier książek, gdzie też spotykałyśmy różnych autorów i pokazywano nam, jak się przygotowuje książkę do wydania. – Czy te spotkania z pisarzami miały jakiś ciąg dalszy? Mia: Jeśli o mnie chodzi, to tak. Na moich pierwszych targach rozmawiałam z autorem książki „Last Secrets” – Richardem Dübellem, którą wcześniej recenzowałam. Poprosiłam go …
Wyświetlono 25% materiału - 295 słów. Całość materiału zawiera 1183 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się