Wtorek, 2 kwietnia 2019
INTERPRETACJA KRAJOWEJ INFORMACJI SKARBOWEJ
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 494 (5/2019)
Zygmunt Miłoszewski, Sekretarz Unii Literackiej, podzielił się pod koniec marca radosną nowiną: „Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację, z której wynika, że spotkania autorskie z czytelnikami są utworami i mogą być rozliczane w formie umów o dzieło z kosztami uzyskania w wysokości 20 proc. a w niektórych przypadkach – 50 proc.”. O wydanie interpretacji dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych wystąpiła Gabriela Niedzielska, właścicielka Agencji Autorskiej Autograf. Jej agencja pośredniczy w organizowaniu spotkań między autorami (pisarzami i ilustratorami) a zamawiającymi, czyli najczęściej bibliotekami, domami kultury i szkołami. Autor trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim zwrócił uwagę, że dotychczasowe „interpretacje ZUS, decyzje Instytutu Książki i późniejsze lekceważenie ze strony IK i MKiDN środowiska literackiego o mało nie doprowadziły do zlikwidowania w ogóle spotkań z czytelnikami w Polsce. Traktowanie – wbrew wyrokom sądów – tychże spotkań nie jako utworów artystycznych, lecz jako zleceń doprowadziło do sytuacji, w której po pierwsze budżety na spotkania zmniejszyły się o 1/3, po drugie zamieszanie prawne w wypadku samodzielnie odprowadzających składki artystów było tak duże, że każde spotkanie z czytelnikami wiązało się z koniecznością nowej rejestracji w systemie ubezpieczeń”. Przypomnijmy, że 30 listopada 2018 roku polscy twórcy książek dla dzieci: pisarze, ilustratorzy i tłumacze wystosowali list otwarty do Teresy Czerwińskiej, minister finansów, Piotra Glińskiego ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz do Dariusza Jaworskiego, dyrektora Instytutu Książki, w którym apelowali o uregulowanie zasad finansowania spotkań autorskich. „Do niedawna nasza działalność opierała się na …
Wyświetlono 25% materiału - 234 słów. Całość materiału zawiera 939 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się