Wtorek, 10 kwietnia 2007
Prawa do twórczości ks. Twardowskiego
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru192
Aleksandra Iwanowska, ustanowiona testamentem spadkobierczyni twórczości ks. Jana Twardowskiego, ogranicza prawa do ich eksploatacji. Nie tylko tradycyjni wydawcy książek poety nie będą mogli wznawiać jego utworów, ale spadkobierczyni zabroniła nawet wykonywania jego wierszy przez działający charytatywnie zespół dziecięcy Ychtis, podobno ulubiony księdza Jana. O sprawie poinformowała 4 kwietnia „Rzeczpospolita”. Prawo jest po stronie Aleksandry Iwanowskiej, którą reprezentuje znany w środowisku książki mecenas Andrzej Karpowicz. Prawo, czyli paragrafy, bo trudno tu przyznać prawo moralne do takiego rozporządzania spuścizną poety i duszpasterza, który przez całe życie jakże chętnie dzielił się z innymi swoją twórczością. „Kim jest Aleksandra Iwanowska?” – pyta „Rzeczpospolita”. „Przez lata znajomi ks. Twardowskiego złośliwie nazywali ją Muzą. Ma 53 lata, tytuł doktora filologii polskiej. Od lat współpracowała z poetą przy wydawaniu jego książek. Jest adiunktem w Zakładzie Literatury Staropolskiej i Oświeceniowej Uniwersytetu Gdańskiego. Była edytorką jego twórczości”. „Nie nabyłam praw do twórczości księdza, ja je od niego otrzymałam. To jest zasadnicza różnica. To jest konsekwencja dwudziestu lat współpracy i wielkiego zaufania”, powiedziała „Rzeczpospolitej”. Na inne pytania nie chciała odpowiedzieć, zasłaniała się złym stanem zdrowia. Ks. Jan Twardowski dzielił swojeutwory pomiędzy wielu wydawców, publikowali je …
Wyświetlono 25% materiału - 185 słów. Całość materiału zawiera 741 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się