Piątek, 26 lutego 2016
Rozmowa z Grzegorzem Rogowskim, autorem książki
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru11/2015
- W skład flotylli II RP wchodziły cztery transatlantyki. - "Piłsudski" zatonął w listopadzie 1939 roku podczas swego pierwszego wojennego rejsu. W do dziś niejasnych okolicznościach. Kriegsmarine pochwaliła się storpedowaniem statku, lecz zachowana dokumentacja dowodzi, że w pobliżu nie operował wtedy żaden U-boot. Może zatem przyczyną zatopienia była mina? "Chrobry' przewoził wiosną 1940 roku wojsko do Norwegii i poszedł na dno po zbombardowaniu przez samoloty Luftwaffe. "Sobieskiego" kilka lat po II wojnie światowej sprzedano Sowietom, którzy zmienili mu imię na "Gruzja". Szczęśliwym statkiem okazał się "Batory". - Po wojnie na pokładzie "Batorego" pojawili się tak zwani asystenci kapitana...  - Byli utajnionymi pracownikami Urzędu Bezpieczeństwa. Statek sporo czasu spędzał po zachodniej stronie żelaznej kurtyny. Łatwo było stracić nad nim kontrolę. Władza ludowa nie mogła sobie na to pozwolić, wysyłała więc na transatlantyk ludzi zupełnie niezwiązanych z morzem i żeglugą. Kapitan Jan Ćwikliński wspominał, że …
Wyświetlono 25% materiału - 143 słów. Całość materiału zawiera 572 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się