Czwartek, 23 lutego 2023
Reprint, a także faksymilia to specyficzne rodzaje przedruku. To nowe wydanie starej książki będące wierną kopią oryginału, bo wykonane bez powtórnego składania tekstu. Przy czym reprint może mieć trochę inną okładkę (dostosowaną np. do serii, w ramach której jest wydawany), zaś faksymilia to taka publikacja, która wiernie odtwarza wszystkie elementy pierwowzoru i to zarówno w zakresie wyglądu, jak i materiału, z którego ją wykonano. Początkowo jako faksymilia wydawano manuskrypty. W końcu dzieło, które jest w jednym egzemplarzu, może na raz czytać jedna osoba. Faksymilia zwiększała liczbę odbiorców. Podobnie jest zresztą z reprintami, które od wielu, wielu lat święcą swoje triumfy, a im starsza oryginalna publikacja, tym większa frajda dla czytelnika, który za niewielkie pieniądze może wziąć do ręki coś, co wygląda jak to, co kiedyś czytali wybrani. Pamiętać bowiem warto, że powszechny obowiązek szkolny w Polsce wprowadzony został niewiele ponad sto lat temu, bo w 1919 roku. Moja babcia ze strony mamy do szkoły chodziła według wersji optymistycznej dwa miesiące, a według wersji pesymistycznej dwa dni. Umiała czytać i pisać i to jej zawdzięczam miłość do Sienkiewicza, ale czytanie i pisanie poznała nie w szkole, tylko dzięki swojej matce chrzestnej, którą była Maria Anna Natalia Zamoyska z domu Potocka, żona Tomasza Franciszka Zamoyskiego. Żona ordynata podobno często trzymała do chrztu dzieci z folwarku Zwierzyniec, w którym urodziła się moja babcia, i wszystkie dzieci uczęszczające do zwierzynieckiej ochronki uczyła czytać. W każdym razie to, że większość społeczeństwa polskiego, zwłaszcza w zaborze rosyjskim, była niepiśmienna, powodowało, że książki nie miały takich nakładów jak te wydawane w PRL. Nic więc chyba dziwnego, że dzisiejsze reprinty przybliżają dzieła, które kiedyś były niskonakładowe. I chodzi tu zarówno o literaturę piękną, jak i książki …
Wyświetlono 25% materiału - 257 słów. Całość materiału zawiera 1031 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się