Wtorek, 26 czerwca 2012
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru6/2012
Umawiałem się niedawno z synem na spacer wzdłuż rzeki. „Albo wzdłuż kanałów – powiedział. – Z Limehouse można już dojść bez przeszkód aż za Little Venice”. Czyli dobrych kilka kilometrów starym szlakiem towarzyszącym spławnym nadal i używanym kanałom, jakie idą przez Londyn łukiem na północ od Tamizy. Przypomniała mi tę rozmowę okładka książki Roberta Macfarlane’a „The old ways” (Penguin), na której ścieżka oglądana z wysokości pagórka wygląda niczym wijący się strumień. To trzecia książka literaturoznawcy z Cambridge. Jakoś mnie nie skusiła pierwsza, poświęcona wysokościom (Macfarlane wspinał się, dopóki nie odkrył, że zaczął „doświadczać niekontrolowanego mnożenia się możliwych negatywnych efektów”, innymi słowy strachu). Druga miała tytuł zrozumiały i wymowny: „The wild places” i była opisem miejsc szczęśliwie nietkniętych – przez zapomnienie albo przeoczenie, w każdym razie nadal w mniej lub bardziej dziewiczym stanie. Ale opowieść o „starych ścieżkach” ujęła mnie od razu. Pomysł żaden: facet rusza ze swego miasta przed siebie, by piechotą przemierzyć rodzinny kraj. Wielka Brytania jest specyficznym państwem, niby to ojczyzna prywatnej własności, ale do dziś obowiązują w niej prastare prawa dostępu. Można wciąż kupić posiadłość, która choć piękna, unikalna i stojąca gdzieś na teoretycznym pustkowiu ma – co okazuje się poniewczasie – zapisane w annałach prawo dostępu. Zatem sąsiad idzie na skróty przed oknami sypialni do swoich owiec, zaś ogólnie dostępna ścieżka ciągnie się obok domu. Ścieżka, dodam, zaznaczona na prastarych mapach tych terenów. I jeśli nikt kiedyś, przed laty nie podał w wątpliwość prawa do jej ist- …
Wyświetlono 25% materiału - 241 słów. Całość materiału zawiera 966 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się