Wtorek, 4 lipca 2006
Publikacje medyczne
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru171
Czy kopiowanie całych publikacji w celu prywatnego użytku jest legalne, nie jest oczywiste. Istnieją co najmniej dwie szkoły – warszawska i krakowska. Ale niezależnie od sporu, nawet jeśli jest to legalne, to jest naganne. Tym, którzy w kserowaniu w ogóle nie widzą problemu, należy się przeciwstawiać, a jeszcze lepiej ich edukować. Trzeba wiedzieć, że studenci na swoje potrzeby kserują praktycznie wszystko. Na akademiach medycznych 99 proc. książek, w mniejszym lub w większym zakresie, jest kserowanych. Z jednym w zasadzie wyjątkiem – atlasów anatomicznych. Niezależnie od kserowania na tzw. własny użytek, działa cały przemysł kopiujący książki w całości, od strony tytułowej po skorowidz. Są one następnie bindowane i oferowane do sprzedaży np. przez ogłoszenia na uczelniach czy pocztą pantoflową. Jest to proceder ścigany jako przestępstwo, ale istnieje, bo daje duże, nie opodatkowane przychody. Szacujemy, że proceder ten obejmuje ok. 25 proc. podręczników zalecanych studentom akademii medycznych (czyli około 50 tytułów z ogólnej liczby około 200). To liczba przybliżona i zmienna, zasadą jest nielegalne kopiowanie i sprzedawanie podręczników stanowiących „filary” do nauczania przedmiotów podstawowych i wspólnych we wszystkich 11 akademiach medycznych w kraju. W wyniku jednego tylko „zakupu kontrolowanego” w punkcie ksero odnalazło się 18 książek PZWL, w całości skserowanych, oprawionych i wystawionych do sprzedaży. Na cenę książek, obok kosztów związanych z honorariami autorskimi i przy wciąż malejących nakładach, wpływa także ich objętość rzędu 30- -45 arkuszy wydawniczych (są to często podstawowe podręczniki) oraz wysokiej jakości druk na dobrym papierze, często kredowym. Ceny katalogowe podręczników wahają się w …
Wyświetlono 25% materiału - 246 słów. Całość materiału zawiera 984 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki