Niedziela, 13 czerwca 2021
SPRAWOZDANIE BIBLIOTEKI NARODOWEJ ZA 2020 ROK
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 548 (11/2021)
„To był rok naznaczony ograniczeniami i obawami wynikającymi z pandemii. W tym trudnym okresie Biblioteka Narodowa pracowała niezwykle intensywnie i efektywnie. Szybka zmiana sposobu postępowania, zastąpienie czekania szybkimi działaniami prewencyjnymi uchroniło BN i osoby w niej zatrudnione przed wieloma skutkami pandemii” – czytamy we wstępie do sprawozdania Książnicy Narodowej za ubiegły rok. Biblioteka Narodowa jako centralna biblioteka Rzeczypospolitej Polskiej pełni wiele funkcji o znaczeniu ogólnopolskim. Jest centralną biblioteką dziedzinową w zakresie bibliotekoznawstwa i nauki o książce, informacji naukowej i archiwistyki, prowadzi katalogi centralne, odpowiada za statystykę wydawnictw i statystykę bibliotek publicznych, a także pełni ważną rolę w normalizacji bibliograficznej w skali kraju. Prowadzi także działalność szkoleniową w zakresie doskonalenia zawodowego bibliotekarzy oraz pracowników informacji naukowej. W minionym roku zapewniała także bibliotekom rekomendacje umożliwiające funkcjonowanie w nadzwyczajnych warunkach pandemii. Uruchomiono w tym celu specjalną poradnię dla bibliotek i bibliotekarzy oraz newsletter w celu szybkiej komunikacji Polona – największa czytelnia biblioteczna Z powodu zamknięcia czytelń Biblioteki Narodowej lub ograniczenia miejsc w czytelniach, podobnie jak innych bibliotek w Polsce, rekordowe wykorzystanie zasobów w ub. roku notował serwis Polona.pl – „aktualnie największa czytelnia biblioteczna w Polsce”. W 2020 roku, w porównaniu do roku 2019, liczba użytkowników wzrosła o 51,5 proc., a liczba sesji o 50proc. (do 2,2 mln). O 10,3 mln (47proc.) wzrosła liczba odsłon strony. Na koniec 2020 roku w Polonie było ponad 3,3 mln obiektów, a w dostępie publicznym znajdowało się 1,8 mln obiektów. Udostępnianym materiałom towarzyszą teksty publikowane na Blog.polona.pl. W 2020 roku na blogu ukazało się 76 artykułów. Coraz większe wykorzystanie notuje katalog Biblioteki Narodowej połączony z katalogiem Biblioteki Jagiellońskiej oraz wojewódzkich bibliotek publicznych w Kielcach i Lublinie – z 31 mln w 2019 roku do 53 mln sesji w roku 2020. W ubiegłym roku nastąpiło przyspieszenie digitalizacji oraz udostępnienie zasobów cyfrowych w formatach e-bookowych, co było możliwe dzięki pozyskaniu funduszu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i powołanie Priorytetu 4. Jak poinformowano, „przełomowe znaczenie miało kupowanie licencji niewyłącznych utworów literackich od autorów lub ich spadkobierców. To pierwsza tak skuteczna i masowa akcja, której celem było udostępnienie online utworów literackich autorów objętych ochroną majątkowych praw autorskich, czyli tych, które nie przeszły do domeny publicznej i nie mogą być rozpowszechniane w otwartym internecie bez zgody właścicieli praw autorskich”. Dzięki tej akcji w serwisie Polona.pl została udostępniona cała twórczość Zbigniewa Herberta oraz w całości lub w …
Wyświetlono 25% materiału - 384 słów. Całość materiału zawiera 1536 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się