Czwartek, 10 marca 2016
Między wierszami
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru2/2016
"Chociaż na półkach księgarskich jest wiele pozycji dotyczących aktorów, sama sztuka aktorska jest dość powszechnie uznawana za niemożliwą do opisania. Książki z tego segmentu rzadko zajmują się samą techniką aktorską, nie sięgają do sedna twórczości" - diagnozuje Beata Guczalska, autorka biografii Jerzego Treli (Wydawnictwo Marginesy), którą promowano w Krakowie. I nic w tym dziwnego, gdyż jej bohater przez dekady był filarem Teatru Starego. Trela, który w tym roku obchodzi 75. urodziny, wywodzi się z rodziny galicyjskiej. Osierocony w dzieciństwie - ojciec, maszynista parowozu, zginął w wypadku na torach - z premedytacją nie zdał do technikum kolejarskiego. Do krakowskiej PWST trafił kilka lat po maturze. Renomę zapewniła mu współpraca sceniczna z Konradem Swinarskim. W filmie debiutował jako partyzant w "Stawce większej niż życie", a wkrótce w podobną rolę wcielił się w "Dniu oczyszczenia" Jerzego Passendorfera. "Grałem tam niewielką rolę członka oddziału majora >>Dziadka<<, którego odtwarzał wybitny aktor teatralny i filmowy Stanisław Jasiukiewicz, mający na koncie wiele głównych ról w klasycznym repertuarze. Zdjęcia kręcono w Karkonoszach, w Sobieszowie pod Jelenią Górą i w pobliskim zamku Chojnik. Był to czas niezwykłej popularności serialu >>Czterej pancerni i pies<< - Jasiukiewiczowi przydarzyło się zagrać w trzech odcinkach - ojca głównego bohatera. Dzieci wchodziły na dziedziniec zamku gdzieśmy kręcili i zawsze go któreś rozpoznawało. No i taką chmarą do niego leciały wrzeszcząc: >>ojciec Janka!<<, >>ojciec Janka!<<. Jasiukiewicz był bardzo szlachetny i kulturalny, nigdy nie klął, nawet po spożyciu większej dawki alkoholu. Przepięknie mówił, używając wyszukanej polszczyzny, na co dzień. I któregoś dnia w południe, kiedy już umęczyły go …
Wyświetlono 25% materiału - 252 słów. Całość materiału zawiera 1011 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się