Wtorek, 7 kwietnia 2009
Egzemplarze obowiązkowe – co dalej?
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru244
I znowu pojawiła się szansa zmiany zasad przekazywania egzemplarza obowiązkowego (EO), a przede wszystkim zmniejszenia ich obecnej, niezwykle wygórowanej, liczby. 25 lutego w Bibliotece Narodowej odbyła się narada zorganizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, na którą zaproszono dyrektorów bibliotek uprawnionych do otrzymywania EO, przedstawicieli Konferencji Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych, Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich oraz wydawców. Stanowisko tych ostatnich prezentowało dwoje wiceprezesów – Aniela Topulos w imieniu PTWK i niżej podpisany – z ramienia PIK. Naprzeciw zasiadło 30 bibliotekarzy, których poglądy – dla odmiany – okazały się zróżnicowane. Jedni bronili obecnego ustawodawstwa przyznającego prawo do 18 bezpłatnych egzemplarzy (argumentując brakiem innych możliwości otrzymywania tak wielkiej liczby nowości), inni mieli stanowisko pośrednie, a byli i tacy, którzy, w obawie o stan bibliotecznych magazynów, skłonni byli zmniejszyć magiczną liczbę 18 do… kilku. Przypomnijmy: kwestię EO reguluje Ustawa z 7 listopada 1996 roku o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych, a w szczególności Rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki z 6 marca 1997 roku w sprawie wykazu bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych poszczególnych rodzajów publikacji oraz zasad i trybu ich przekazywania. Obecna regulacja prawna przewiduje obowiązek przekazywania 17 egz. wszystkich publikacji do piętnastu książnic – przy czym dwie (Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska) mają prawo do 2 egz., a pozostałe trzynaście wymienionych w rozporządzeniu – do 1 egz. Rozporządzenie przewiduje dodatkowo przekazywanie publikacji o tematyce regionalnej do jednej z siedmiu oddzielnie określonych bibliotek. W praktyce egzemplarzem regionalnym zarządza Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Białymstoku. Dotychczasowe stanowisko bibliotekarzy zostało określone podczas spotkania 1 czerwca 2007 roku, w którym uczestniczyli reprezentanci wszystkich placówek uprawnionych do otrzymywania EO, jak również przedstawiciele resortu kultury i SBP. Zaproponowano wówczas rozwiązanie, w ramach którego powinno się utrzymać liczbę piętnastu bibliotek otrzymujących egzemplarz, jednakowoż te największe, BN i BJ, które nadal powinny otrzymywać po 2 egz. każdej pozycji, mogłyby tylko jeden z nich gromadzić w formie drukowanej. Na tej podstawie BN na …
Wyświetlono 25% materiału - 308 słów. Całość materiału zawiera 1233 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się