Wtorek, 11 czerwca 2013
Matras szuka pieniędzy na podręczniki
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru356
Początek czerwca stał zdecydowanie pod znakiem medialnej burzy wokół sieci Matras. Jest to zresztą historia wielowątkowa. Choć oczywiście, jak to zwykle bywa na rodzimym rynku jej bezpośredniej przyczyny należy, szukać w nieterminowym rozliczaniu płatności podmiotu detalicznego wobec dostawców, w tym przypadku przede wszystkim wydawców. – Podczas Warszawskich Targów Książki rozmawialiśmy z naszymi partnerami biznesowymi i uprzedziliśmy ich o tym, że płatności ulęgną opóźnieniu. Spotkaliśmy się ze zrozumieniem. Jesteśmy bardzo wdzięczni wydawcom za wyrozumiałość – wyjaśnia Mariusz Rutowicz, prezes zarządu Matras S.A. Problem w tym, że nie wszyscy jednak zainteresowani znaleźli się w tej „poinformowanej” grupie i sieć nie może liczyć na ogólnorynkową akceptację swojej inicjatywy. Mający już za sobą konkretne doświadczenia z zamrażaniem wypłat ze strony partnerów detalicznych wydawcy zareagowali różnie. Generalnie jednak w komentarzach do tej sprawy przeważa wyważony ton. – Obecnie pracujemy z Matrasem nad rozwiązaniami, które będą odpowiednie w tej sytuacji dla obu stron. Pracujemy indywidualnie, ponieważ różne są sytuacje poszczególnych wydawnictw. Chcielibyśmy, żeby te rozmowy były konkretne i szybko przybliżały nas do zawarcia kompromisu. W przeciwnym wypadku grozi nam z jednej strony niekontrolowane wstrzymanie przepływów, bez żadnych uzgodnień, a w konsekwencji, z drugiej strony – blokada zatowarowania. I impas gotowy. A szkoda byłoby utracić to, co sobie wypracowaliśmy w ostatnich miesiącach – relacjonuje jeden ze średnich wydawców beletrystycznych. Wyraźnie widać, że poszczególni wydawcy mają w tym zakresie różne priorytety. W przypadku jednych kwestią najbardziej kluczową są przepływy finansowe, podczas gdy inni koncentrują swoją uwagę na kosztach kredytowania odroczonych płatności Matrasa. O co chodzi w tym całym zamieszaniu w zasadzie wiadomo – tradycyjnie o pieniądze, a mówiąc wprost o duże zapasy gotówki, których sieć potrzebuje, aby sfinansować zatowarowanie na sezon podręcznikowy. …
Wyświetlono 25% materiału - 274 słów. Całość materiału zawiera 1096 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się