Poniedziałek, 1 lipca 2019
Rozmowa z Anną Mieszkowską, autorką książki „Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy”
− Czy w życiorysie Hanki Ordonówny jest jeszcze jakaś niewiadoma? − W jej biografii istnieje wiele nieznanych (lub trudnych do weryfikacji, choćby data urodzenia) faktów. Dopiero w roku 1924, gdy kariera artystki nabrała tempa, pojawiły się recenzje, wywiady, fotografie, nagrania, wspomnienia czy filmy. Pomocne w rekonstrukcji życiowego szlaku. − Kto wymyślił Marii Pietruszyńskiej pseudonim? − To dzieło zbiorowe. W Annę Ordon „przemienił” ją Karol Hanusz. Dzięki Januszowi Sarneckiego została Hanką. Za sprawą Zofii Bajkowskiej pojawiła się Ordonówna. A Ordonka jest zasługą Tadeusza Boya-Żeleńskiego, zachwyconego jej występem. − Z Januszem Sarneckim, Fryderykiem Jarosym, Juliuszem Osterwą, Igo Symem łączyła ją wyłącznie Melpomena? − Z trzema pierwszymi także Amor. Podejrzewam jednak, że rzekomy romans z Symem to tylko fakt medialny. Przemawiają za tym relacje prasowe, pisane jakby „pod publiczkę”. Sygnalizowano: „Ordonka i Sym – nowa para artystyczna Warszawy”, a sugestywne zdjęcia Stanisława Brzozowskiego utwierdzały czytelników „Kina” i „Światowida”, że śpiewających wykonawców łączy coś więcej. Nie znalazłam żadnego potwierdzenia, że dla Ordonki Sym był kimś tak ważnym jak Sarnecki, Jarosy czy Osterwa. W latach 1926-1928 potajemnie flirtowała z Michałem Tyszkiewiczem. Ich uczucie ujawniła dopiero po rozstaniu z Jarosym (Lwów, lipiec 1928). Zwracam w swojej książce uwagę, że pierwszą piosenkę autorstwa przyszłego męża („Zapomniana melodia”) zaśpiewała już w marcu 1926 roku. Chociaż przez dekady za takową uznawano „Uliczkę w Barcelonie” – powstały trzy lata później muzyczny hołd zakochanego w Ordonce Tyszkiewicza. − Utrzymywała męża-hrabiego?! − Orniany, majątek Tyszkiewicza, wymagały stałej obecności gospodarza. I dużych nakładów finansowych. Obciążenia podatkowe przewyższały dochody ze sprzedaży produktów rolnych, ryb z licznych stawów, drewna itd. Ponadto pracowali w majątku oddani robotnicy (z rodzinami!), których należało opłacać. To była tajemnica poliszynela, że duża część honorariów za występy Ordonówny ratowała Orniany przed bankructwem. Poza kontraktami teatralnymi, koncertowymi oraz filmowymi wysoką gażę gwarantowały nagrania płytowe, jak również udział w sesjach reklamowych (choćby …
Wyświetlono 25% materiału - 299 słów. Całość materiału zawiera 1196 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się