Wtorek, 20 stycznia 2009
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru1/2009
Dwie dekady temu, w 1989, Kenneth Branagh wydał autobiografię artystyczną zatytułowaną „Beginning”. Był już wtedy znanym i cenionym aktorem, który podbił angielskich widzów kilkoma świetnymi rolami, w 1989 wszedł na ekrany „Henry V” w jego reżyserii i wcieleniu. Mimo tego aż mnie zatkało, gdy w księgarni zobaczyłem tom jego autorstwa – co za hucpa, pomyślałem, facet nie ma jeszcze trzydziestki, a już się chwali biografią. No cóż, byłem przyzwyczajony do czytania opowieści o ludziach dawno nieobecnych. O żywych pisało się w reportażach, kronikach sądowych, felietonach. Ale żeby zaraz biografię? W dodatku auto?! Zmieniłem zdanie przeczytawszy książkę, bo Branagh pisał ciekawie, bardziej go zajmowała praca, sztuka aktorska, niż plotki (choć zabawnych epizodów też w książce nie brakowało). Przetarł drogę – po lekturze jego tomu łatwiej było sięgnąć po wspomnienia innych żyjących aktorów, np. Anthony’ego Shera. Teraz jednak dowiaduję się, że wydawcy bardzo takich książek szukają – opowieści osób znanych ze sceny (lepiej z ekranu) sprzedają się doskonale. Na szczęście mija chyba czas bohaterów głupkowatych pokazów tańców z gwiazdami albo „spontanicznych” wygłupów przed kamerą w programach popularnych prezenterów – czytelnicy zaczęli cenić szczerość i, w co trudno uwierzyć w przypadku masowej rozrywki, wartości literackie tekstu. Na liście szołbiznesowych autobiografii trwa nieustanna przepychanka. „That’s another story” Julie Walters (Weidenfeld & Nicolson), dopiero co wyparła w angielskich rankingach wspomnienia weterana telewizyjnych rozmów Michaela Parkinsona „Parky” (Hodder & Stoughton), ale już oddała pierwsze miejsce reminiscencjom Dawn French „Dear Fatty” (Century). Ta tęższa …
Wyświetlono 25% materiału - 237 słów. Całość materiału zawiera 949 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się