Poniedziałek, 21 sierpnia 2006
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru8/2006
Przez długi czas bohaterami sag rodzinnych pisanych przez Amerykanów byli, a jakże, Amerykanie. Jako że to jednak nacja młoda i genetycznie niespójna (gdzie im tam do prawdziwych Polaków czy innych aryjczyków), w sagach pojawiali się potomkowie Meksykanów, Włochów, Irlandczyków, europejskich Żydów, dawnych murzyńskich niewolników. Polacy figurowali w tych książkach nader rzadko, i to raczej jako postaci w konkretnej, zwykle auto- lub biograficznej opowieści, np. w „Zapomniane w tłumaczeniu” Evy Hofmann czy „W Ameryce” Susan Sontag. (Marginesowo zastanowić się można, czy i jaki ma to wpływ na niemal powszechną i całkowitą nieznajomość naszej literatury na Zachodzie – nie jesteśmy obecni jako bohaterowie utworów pisanych przez „tubylców”, więc po prostu nie istniejemy.) Trudno powiedzieć, czy „Jadwiga’s crossing” Aloysiusa i Richarda Lutzów (iUniverse. com) wiele zmieni, choć Polacy są głównymi bohaterami książki i o polskich losach w niej mowa. Zmarły w 1986 Aloysius Lutz był synem emigrantów z Polski i wzrastał w emigranckim środowisku. Słuchał zwierzeń starszych osób, rodzinnych relacji, zbierał materiały, zapamiętywał. Jeszcze w latach 50. zaczął pracować nad epicką opowieścią dokumentującą przeżycia ludzi opuszczających rodzinny kraj i szukających przysłowiowego szczęścia za oceanem; książkę dokończył jego syn Richard. Bohaterowie „Jadwiga’s crossing”: Jadwiga Wdowiak i Paul (Paweł) Adamik, młodzi i świeżo poślubieni, podejmują decyzję i wyruszają w podróż – wpierw pociągiem przez Polskę do Bremerhaven, potem, zimą 1869, żaglowcem przez Atlantyk. Książka zawiera elementy charakterystyczne dla „powieści drogi”: podróż jest próbą charakterów, umiejętności przystosowania się do środowiska obcego i często wrogiego, gotowości do akceptowania i odrzucania kompromisów. „Ci, którzy się bali, nigdy nie ruszyli w drogę, a ci, którzy byli słabi, nigdy jej nie przeżyli”, scharakteryzował ktoś emigranckie doświadczenia – autorzy szczegółowo opisują trudności, z jakimi musieli mierzyć się bohaterowie, a które dziś przypominają …
Wyświetlono 25% materiału - 281 słów. Całość materiału zawiera 1125 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się