środa, 31 marca 2021
Rozmowa z DARIUSZEM KACPRZAKIEM o 6. tomie „Sztuki polskiej”
Jest pan jednym z autorów fundamentalnego opracowania o sztuce XIX wieku, jakie właśnie ukazało się nakładem szacownego wydawnictwa Arkady, czyli szóstego tomu „Sztuki polskiej”... Zacznę od tego, że w 2006 roku zmarła żółwica Harriet, która w 1835 roku na Wyspach Galapagos poznała Karola Darwina – fakt odejścia ostatniego świadka epoki odnotował Jürgen Osterhammel, autor fascynującej syntezy poświęconej przeobrażeniom świata w XIX stuleciu. Nie ma zatem już wśród żywych nikogo, kto pamiętałby z autopsji serię ludowych zrywów rewolucyjnych i narodowych, blaski i cienie procesów industrializacji, czas w Rosji zwany srebrnym stuleciem czy życie w porozbiorowej rzeczywistości na ziemiach polskich. Pozostaje nam więc na nowo odkryć, poznać epokę, która rozpoczęła się wraz z rewolucją francuską, a została domknięta wraz z wybuchem I wojny światowej – jakże inną od dzisiejszej cyfrowej rzeczywistości i estetyki ponowoczesności. Przywołuję tę globalną perspektywę epoki, by podkreślić nie tylko jej odmienność, dzielący nas czasowy dystans, ale także by zasygnalizować skomplikowany kontekst historyczno-społeczny oraz różnorodność i bogactwo zjawisk artystycznych – od dwugłosu późnego klasycyzmu z romantyzmem po symbolizm i secesję. Przejdźmy jednak do „Sztuki polskiej”... Przed laty Arkady wydały cieszącą się zasłużenie niesłabnącą popularnością, wielotomową syntezę dziejów artystycznych „Sztuka świata” (tom ósmy dotyczył XIX wieku – sztuce polskiej poświęcono tam jednak niewiele miejsca). W 2005 roku zainicjowana została nowa seria „Sztuka polska”, która konceptem i formą edytorską stanowi nawiązanie do wspomnianego opracowania o zasięgu globalnym – jest jego swoistym dopełnieniem, „narodowym” rozwinięciem. Tom szósty kompendium „Sztuka polska XIX wieku” – praca zbiorowa pod redakcją naukową prof. Jerzego Malinowskiego – to obszerna, licząca ponad 600 stron, bogato ilustrowana publikacja obejmująca dokonania twórców polskich i w …
Wyświetlono 25% materiału - 265 słów. Całość materiału zawiera 1062 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się