Piątek, 28 kwietnia 2023
W ciągu kliku dziesięcioleci Polska znalazła się w europejskiej czołówce w dziedzinie tworzenia wizerunków sakralnych, „zarówno pod względem jakości przedstawień, jak też poziomu dbałości Kościoła o przekaz doświadczenia teologicznego przez sztukę” – wskazuje Irina Gorbunova-Lomax, artystka malarka, historyk sztuki, popularyzatorka idei pracy ikonografa. I miejmy nadzieję, że dzięki jej publikacjom przybędzie kolejnych artystów w naszym kraju specjalizujących się właśnie w sztuce ikonowej. Irina Gorbunova-Lomax urodziła się w 1964 roku w Swatowie (Ukraina), jest absolwentką ługańskiej szkoły artystycznej i Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Jej prace można oglądać w różnych cerkwiach: Patriarchatu Moskiewskiego, św. Serafina z Sarowa w Namur i św. Mikołaja w Brukseli, w monasterze Bogurodzicy Pocieszycielki Wszystkich Strapionych w Pervijze (Belgia), a także w kościołach rzymskokatolickich: w kaplicy biskupiej w Parlamencie Europejskim, w klasztorze w walońskiej miejscowości Ermeton-sur-Biert oraz w klasztorze Sióstr Notre-Dame de Namur. W 2005 roku ikonografka założyła Akademię Ikonografii w Brukseli. W organizowanych tam kursach uczestniczy średnio ponad dwudziestu uczniów różnych wyznań chrześcijańskich (prawosławnych i katolickich) oraz różnych narodowości (m.in. z Belgii, Polski, Francji, Włoch, Peru, Korei), w tym zakonnicy z wielu wspólnot katolickich. Absolwenci Akademii samodzielnie prowadzą …
Wyświetlono 25% materiału - 179 słów. Całość materiału zawiera 716 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się