Czwartek, 29 października 2020
TEMPO PRACY WYDAWNICZEJ A BŁĘDY
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 533 (20/2020)
Nie ma książki bez błędu, mówi stare wydawnicze powiedzonko. Pomagało ono znieść ogromne napięcie związane z wydaniem książki, kiedy po kilku latach prac i po wielokrotnych korektach w druku dostrzegano błędy i koniecznością była errata drukowana i dokładana do nakładu. Te małe karteczki z tabelką „jest/ powinno być” pozwalały wyjść z honorem całemu zespołowi wydawniczemu. Zdarzało się jednak, że nawet one nie wystarczały. Na kursach Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek powtarzana jest anegdota, jak to „Ciekawa historia ONZ” Edmunda Osmańczyka była wydana z wielkim trudem, ponieważ autor mieszkał i pracował wówczas w Meksyku. Po wielu latach prac, a wszystko to w czasach przed pocztą elektroniczną i składem komputerowym, wreszcie encyklopedia dotycząca ONZ ukazała się… bez jego nazwiska na okładce. Dramat i wstyd. Errata? W takiej sytuacji? Przedruk? Niemożliwy! (Działo się to wszystko w czasach ograniczonych dostaw papieru i wielomiesięcznych kolejek w drukarniach). Podobno do autora z przeprosinami zadzwonił – w połączeniu międzykontynentalnym! – sam szef wydawnictwa. Swoją drogą nie przeszkodziło to książce w osiągnięciu wielkiej popularności i zdobyciu nagród, doczekała się także wydań obcojęzycznych. W mojej biblioteczce stoi egzemplarz z dodruku, poprawiony, z nazwiskiem autora. To wcale nie takie wyjątkowe, żeby przeoczyć brak najważniejszego nazwiska. Inny renomowany wydawca kilka lat temu poradził sobie – moim zdaniem – wyśmienicie w  podobnej sytuacji. Na twardą okładkę bez nazwiska autora dodał obwolutę z odpowiednimi informacjami i wprowadził nakład do sprzedaży, jak gdyby nigdy nic się nie wydarzyło. Autor został oznaczony, czytelnicy dostali książkę w zapowiadanym terminie, do tego z kredową obwolutą. Nawet wydawca zagraniczny, z tego co słyszałam, nie miał zastrzeżeń, …
Wyświetlono 25% materiału - 257 słów. Całość materiału zawiera 1030 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się