Poniedziałek, 18 listopada 2024
BOGATA OFERTA WYDAWCÓW, CIEKAWY PROGRAM, ALE MNIEJSZA FREKWENCJA
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 629 (21/2024)
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w dniach 8-10 listopada odbyły się Targi Książki w Katowicach. Swoją ofertę prezentowało blisko 270 wystawców, odbyło się około 100 wydarzeń. Największe oblężenie było w piątek i sobotę w specjalnie wydzielonej strefie autografów Young & New Adult. Młodzi miłośnicy literatury, aby spotkać swoich literackich idoli, od samego rana czekali w długich kolejkach. Jak przekazał Bibliotece Analiz Jacek Oryl, dyrektor Targów Książki w Katowicach, tegoroczną edycję odwiedziło 42 tys. osób. To mniej niż w ubiegłym rekordowym roku, kiedy frekwencja sięgnęła blisko 60 tys. osób. Nowością w tym roku było wprowadzenie biletów, być może to właśnie miało wpływ na mniejszą liczbę odwiedzających, jak też i termin targów – tuż przez Narodowym Świętem Niepodległości. Duże znaczenie dla Targów ma dobra współpraca z władzami Katowic, które są współgospodarzem imprezy. Międzynarodowy charakter Targów był widoczny szczególnie w wystąpieniu Wolnej Białorusi jako gościa specjalnego, a także – tradycyjnie już na polskich targach książki – wydawców i autorów z Ukrainy. Targi są docenione przez władze na Śląsku, czego potwierdzeniem są patronaty honorowe Marcina Krupy, prezydenta Miasta Katowice, i Wojciecha Saługi, marszałka województwa śląskiego. Patronatem objął Targi również Minister Spraw Zagranicznych. Znaczący jest też patronat merytoryczny Biblioteki Śląskiej, katowickiego Oddziału PAN oraz Stowarzyszenia Muzealników Polskich Oddział Śląski. Nowością tegorocznej edycji był „Salon Muzeów i Książki Muzealnej” – prezentacja oferty i dorobku polskich muzeów ze szczególnym uwzględnieniem muzeów ze Śląska. W uroczystym otwarciu targów wzięła udział senator Halina Bieda, która odczytała list marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. „Zdajemy sobie sprawę, że poziom czytelnictwa w Polsce powinien być wyższy. Książki powinny w większej mierze gościć w naszym życiu i to od najmłodszych lat. Z tego powodu należy nieustannie promować czytelnictwo i dobrą, wartościową literaturę. Ogromna w tym rola właśnie takich wydarzeń jak Targi Książki w Katowicach. Dziękuję organizatorom za wielką pracę włożoną w ich przygotowanie. Pragnę szczególnie podziękować za włączenie do programu prezentacji bogatej oferty polskich muzeów. To potwierdza, że targi mają nieoceniony wkład w popularyzowanie literatury, ale także w edukację i zachęcanie do czynnego uczestnictwa w kulturze” – usłyszeliśmy. Senator Halina Bieda przypomniała także, że Senat RP ustanowił rok 2025 rokiem: Władysława Reymonta, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i ks. prof. Józefa Tischnera. Waldemar Bojarun, wiceprezydent Miasta Katowice, przyznał, że jest uczestnikiem targów od pierwszej ich edycji. – Cieszę się, że to właśnie Katowice i Międzynarodowe Centrum Kongresowe wspierają to wydarzenie, będąc przekonanymi, że to kolejna niegasnąca historia w naszym mieście …
Wyświetlono 25% materiału - 393 słów. Całość materiału zawiera 1572 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się