Poniedziałek, 16 listopada 2009
Polski Katalog Składowy Książek
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru260
Jedno ze spotkań branżowych 13. Targów Książki w Krakowie dotyczyło powołania Polskiego Katalogu Składowego Książek. Pomysł ciągnie się od lat, wszyscy mają przeświadczenie, że katalog books-in-print jest rynkowi potrzebny, ale na przeświadczeniu i marnotrawieniu energii i środków dotąd się kończyło. Niedawno z wydania takiej bazy zrezygnowała Polska Izba Książki, projektem zaopiekowała się wobec tego Izba Księgarzy Polskich. Kibicując księgarzom, którym udało się nawet namówić informatycznego podwykonawcę, firmę Neurosoft, do bezpłatnego przygotowania platformy elektronicznej, wciąż nie wierzę w sukces przedsięwzięcia. Przypomnijmy, że w pierwszej połowie lat 90. XX wieku katalog taki powstawał – częściowo finansowany ze środków Fundacji Sorosa, częściowo z dotacji, częściowo ze środków takich firm jak International Publishing Service, Wydawnictwo Naukowe PWN czy Azymut. Firma nazywała się Centrum Informacji o Książce (CIoK) i zbierała dane o rynku na podstawie ankiet rozsyłanych do wydawców, księgarzy i hurtowników. Odpowiadali za projekt fachowcy z bardzo dużym doświadczeniem bibliograficznym (szefowała Ewa Kubisiak, zatrudniona wcześniej w Bibliotece Narodowej). Ukazało się kilka wydań katalogów, nigdy jednak nie były one aktualne w takim wymiarze, by nadawały się jako informacja handlowa dla księgarzy czy hurtowników. Kosztowały za to ogromne pieniądze, a projekt ostatecznie został pogrzebany. Największą wartość miały bazy adresowe – dziś dostępne bezpłatnie on-line na licznych stronach gromadzących adresy rozmaitych branż (w tym wydawniczej i księgarskiej). Bazy bibliograficzne trafiły w końcu do Azymutu, gdyż nikt ich nie chciał. Sprzedaliśmy 8 sztuk Budowaniem komercyjnych katalogów books-in-print zajmowała się też w latach 2000-2004 Biblioteka Analiz. Za projekt odpowiadała Krystyna Guenter, również osoba z dużym doświadczeniem bibliograficznym (m.in. z pracy w CIoK). Projekt był kosztowny (baza wymagała bowiem stałej aktualizacji) i nie spełniał oczekiwań handlowych. Zestawienie książek edukacyjnych aktualizowaliśmy najdłużej – dzięki współfinansowaniu ze strony Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Obejmowała bodaj 7000 rekordów, zawsze jednak dane były opóźnione w stosunku do tego, czym dysponowały hurtownie. Dla księgarza wartość była niewielka, co najwyżej dawała możliwość szerszego zorientowania się w brakach, ale – jak wiadomo – te weryfikuje klient, a nie katalogi. Podobnie jak w przypadku zbiorów CIoK nasza baza books-in-print podręczników miała wydania elektroniczne i papierowe. W przeciwieństwie do konkurenta sprzedawaliśmy ją bardzo tanio (płyta CD – 30 zł, książka – 14,90 zł). …
Wyświetlono 25% materiału - 353 słów. Całość materiału zawiera 1413 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się