środa, 31 marca 2021
Wszelkie emocje mają długie ogony. Polacy. Żydzi. Drażliwi są na własnym punkcie, jak panny chciwe poklasku, które podejrzewają otoczenie o złośliwe niedocenianie urody. Stąd skłonność do stronniczego postrzegania rzeczywistości. Oraz do oskarżeń. Słusznych. Niesłusznych. Skupić się chciałbym na trzech typach świadectw polskich Żydów, którzy wyjechali, urządzili się sensownie na innym gruncie, jednak ich bardzo silne więzy z tutejszym podglebiem pozostają nie do podważenia, organizując myślenie emigrantów. W pierwszym wypadku chodzi o szczególny splot uczuć, jaki Niemcy nazywają „hassliebe”, połączenie miłości z nienawiścią. Na ogół taka postawa nakazuje twórcy akcentowanie związku raczej z językiem niż z całością rozpatrywanej miejscowej kultury. Tu właśnie chciałbym umieścić prozę Henryka Grynberga. Pisarza o tyle specjalnego, że przy zdecydowanie mocnym tonie, którym się posługuje do wyrażania na piśmie postaw i poglądów żydowskich, w bezpośrednim kontakcie okazuje się człowiekiem łagodnym jak baranek. O czym się przekonałem, zapraszając dekadę temu Grynberga do rozmowy przed mikrofonami Polskiego Radia. Przygotowałem się na ciężki bój, a udało się nam pogawędzić w tonie przyjaznym. Równocześnie pisząc, nieodmiennie zachowuje Grynberg stanowczość osądów i wyostrza bolesne spojrzenie na kontakty Żydów z całą resztą Polaków. Okazując specjalne wyczulenie na wszelkie przejawy dwudziestowiecznego antysemityzmu. Ukazał się ostatnio czwarty tom jego „Pamiętnika” (Wielka Litera, 2021). Autor od dekad mieszka w Stanach Zjednoczonych, lecz w gruncie rzeczy nigdy nie opuścił kraju urodzenia. Dowód? Wystarczy otworzyć książkę na dowolnej stronie. Spróbujmy. Aha. W zapisie z Chesterbrook (s. 412417) wśród rozmaitych notacji dotyczących Podlasia szybko pojawia się temat stosunku miejscowej ludności, w tym partyzantki, do Żydów podczas drugiej wojny oraz później. Podkreślam: jest to zapis emocji bardzo obolałych, negatywnych. Znam losy rodziny pisarza (tragiczne przede wszystkim z winy polskich sąsiadów). Rozumiem, z …
Wyświetlono 25% materiału - 272 słów. Całość materiału zawiera 1090 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się