Poniedziałek, 31 marca 2014
Zestawienie wszechczasów
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru378
Może nie wszechczasów, ale od początku wolnego rynku w Polsce. Pokusiłem się o zestawienie rankingowe firm, które od 1990 roku pojawiały się w pierwszej dziesiątce największych polskich wydawnictw książkowych. Ranking ten bezapelacyjnie wygrywa WSiP, dystansując niemal dwukrotnie drugi w zestawieniu Świat Książki. Aktualny rynkowy lider – Nowa Era – zajmuje dopiero szóste miejsce. WSiP jako jedyne wydawnictwo nie tylko nigdy nie były poza pierwszą dziesiątką, ale nigdy nawet nie spadły poniżej drugiego miejsca. Za pierwsze miejsce w zestawieniu dawałem 10 punktów, za drugie 9 itd. do jednego za miejsce 10. Oczywiście zestawienie wyglądałoby zupełnie inaczej, gdyby przeanalizować pierwszą 20., wówczas w czołówce znalazłyby się oficyny, które od dwóch dekad są wysoko, ale czasami nigdy nie przebiły się do czołowej dziesiątki, wyżej by wówczas były: Muza, Egmont, Znak, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, C.H. Beck, ale znalazłoby się też miejsce dla takich wydawnictw jak: Publicat, Albatros, Rebis, Zysk i S-ka, Operon, Macmillan, Hachette. Może kiedyś zrobię takie zestawienie, choć to wiele godzin liczenia i nie wiem czy komukolwiek na cokolwiek zda się ono… Z wydawnictw, które zostały ujęte w rankingu, tylko kilka działa nieprzerwanie do dziś od 1990 roku. Są to: WSiP, PWN, PPWK (choć trudno tu mówić o działalności edytorskiej), Amber, Nasza Księgarnia, PIW (ledwie dyszy), Znak, Res Polona i PWE. Poza Amberem i Res Poloną wszystkie powstały jeszcze w czasach PRL, choć nie koniecznie decyzją ówczesnych władz. Wiele wydawnictw z czołówki zaczynało później przygodę edytorską na polskim rynku: Świat Książki w 1995 roku, Reader’s Digest w 1996, Wolters Kluwer Polska (wcześniej Polskie Wydawnictwa Profesjonalne) w 1999, a Person Education jako samodzielna spółka dopiero w 2000 roku (wcześniej działało w Polsce przedstawicielstwo oficyny a obrót realizowali dystrybutorzy, jak to jest do dziś z Oxford University Press). Poza WSiP pierwsze wydawnictwo oświatowe pojawia się w Top 10 dopiero w 1995 roku i jest to Żak. Obecny lider, Nowa Era, …
Wyświetlono 25% materiału - 306 słów. Całość materiału zawiera 1226 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się