Poniedziałek, 7 października 2019
TRZY ŚWIATY: FICTION, NON-FICTION I DLA DZIECI
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 507 (18/2019)
Od maja pokazujemy w  Bibliotece Analiz top 10 sprzedaży książek Bookscan w trzech kategoriach: fiction (F), non- -fiction (N) i dla dzieci i młodzieży (Y). Dodatkowo w sezonie podręcznikowym pokazujemy także top 10 w podkategorii podręczniki i książki okołoszkolne (Y5). Nielsen Bookscan w 11 krajach układa listy bestsellerów według ilości sprzedanych egzemplarzy i nakłada na to „maskę” różnych kategorii i form wydawniczych. Na przykład brytyjski „The Bookseller” co tydzień publikuje różne listy Bookscan Nielsena. Mamy tu zestawienie top 50 bez podziału na kategorie (The Official UK Top50), osobno top 20 e-booków (The Weekly E-Book Ranking), a do tego sześć zestawień top 20 oraz kilka pomniejszych zestawień top 10. W Polsce jeszcze do tego nie doszliśmy, ale dla wyjaśnienia przypomnę podtytuł z „The Bookseller”: „at the heart of publishing since 1858”… Im więcej różnych kryteriów, tym więcej widać – to oczywiste. Ale niektórych rzeczy nie dojrzymy, nawet dowolnie długo patrząc na bestsellery: są to sezonowość i rozkład „mocy” pomiędzy kategoriami. Sezonowość Rynek ma swoje wzloty i  upadki, to wszyscy wiedzą, sięgając do własnych danych i informacji z domeny wspólnej, szeptanej. Ale jak dokładnie wygląda sezonowość? To trudne pytanie i jestem pewien, że nie da się złożyć szeptanych informacji w wiarygodny zestaw danych. Dlatego też – aby wzmocnić siłę szeptuchy – od poprzedniego numeru Biblioteki Analiz pokazujemy zagregowane dane dla rynku księgarskiego z ostatnich dwunastu tygodni. Obserwacja topów pokazywała, że podręczniki szkolne, ale także lektury szkolne, mogą w szczycie zdominować inne kategorie. Jak widać na zamieszczonych obok wykresach w ostatnich dwóch tygodniach (tygodnie 38. i 39. obejmujące drugą połowę września) rynek jako całość zbliża się do wartości sprzed szczytu podręcznikowego, ale... Rozkład mocy F, N, Y, Y5 Ale… obserwacja sezonowości na zagregowanym poziomie, podobnie jak i obserwacja topów, nie da pełnego …
Wyświetlono 25% materiału - 280 słów. Całość materiału zawiera 1121 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się