środa, 6 listopada 2019
TRZY ŚWIATY: FICTION, NON-FICTION I DLA DZIECI
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 509 (20/2019)
Od maja 2019 roku pokazujemy w Bibliotece Analiz top  10 sprzedaży książek w Bookscan za poprzednie dwa tygodnie w trzech kategoriach: F (fiction), N (non-fiction) oraz Y (dla dzieci i młodzieży). W sezonie podręcznikowym pokazujemy także top 10 w podkategorii Y5 (podręczniki i książki okołoszkolne). Od poprzedniego numeru Biblioteki Analiz prezentujemy zestawienia w ujęciu tygodniowym nawiązujące do Literackiej Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk, jest to podejście wyjątkowe, ale i okoliczności nie są zwyczajne. Nobel jak lokomotywa Nie milkną a nasilają się echa po Noblu dla Olgi Tokarczuk. Są pioruny, które uderzają rozgałęzione i tak było tym razem: jeden grzmotnął w tę ziemię, drugi, mniejszy, w rynki poza granicami, jeden jest chyba bardziej literacki, drugi rynkowy, ten światopoglądowy, tamten lokalny, ów polityczny. Każdy z nich inaczej rezonuje, echa się nakładają, niektóre trafiają z różnych stron zwielokrotnione i zniekształcone. Nielsen Bookscan działa w 11 krajach i w niektórych widać efekt Nobla, głównie w Wielkiej Brytanii. Tutaj mieliśmy też efekt Międzynarodowej Nagrody Bookera z 2018 roku i na pewno pod koniec tego roku dodamy kilka wykresów z różnych rynków. W Polsce sprawa ma charakter zupełnie wyjątkowy pod każdym względem. Poniżej tabela z wynikami sprzedaży dziesięciu najlepiej sprzedających się tytułów Olgi Tokarczuk w tygodniu 43. (20-26 października). Widzimy tu ujęcie „ogółem”, bez podziału na kategorie F, N, Y. Najpierw chronologia i oznaczenia: od lewej idą „poz”, czyli pozycja w tygodniu 43. (20-26 października), potem „poz-1”, czyli pozycja z  tygodnia 42. (13-19 października, dołek w zatowarowaniu), następnie „poz-2”, czyli pozycja z tygodnia 41. (6-12 października, jak pamiętamy piorun uderzył w czwartek 10 października 2019 roku o godzinie 13). A zatem w ujęciu „ogółem”, bez podziału na kategorie, „Bieguni” zajmowali pozycję drugą i ósmą, a teraz jest to numer jeden Bookscan Polska. „Opowiadania bizarne” z pozycji 12. spadły na 77. a teraz jest to numer dwa! „Księgi Jakubowe” z pozycji trzeciej na 28. i z powrotem na pozycję numer trzy! „Prowadź swój pług…” z …
Wyświetlono 25% materiału - 300 słów. Całość materiału zawiera 1200 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się