Poniedziałek, 9 września 2019
TRZY ŚWIATY: FICTION, NON-FICTION I DLA DZIECI
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 505 (16/2019)
W Bibliotece Analiz pokazujemy top 10 w kategoriach fiction (F), non-fiction (N) oraz dla dzieci i młodzieży (Y). Dodatkowo w sezonie podręcznikowym zdecydowaliśmy się na prezentację top 10 w kategorii podręczniki. Podręczniki szkolne należą do kategorii Y5, jednej z sześciu podkategorii Y. I pod koniec wakacji 2019 roku klasa Y5 rozbiła bank. Mamy zaprawdę powrót sezonu podręcznikowego w wielkim stylu. Na sto najlepiej sprzedających się tytułów w okresie 18-31 sierpnia mamy 19 pozycji z fiction, 7 z non-fiction, jeden tytuł (!) dla dzieci oraz 73 podręczniki. Wcześniej wielokrotnie pisałem, że stary podział rynku na kolorówkę i podręczniki nie ma zastosowania, bo podręczniki wyleciały na orbitę rynku. Ale nie wiedziałem wtedy, że podręczniki przyjmą formę komety. Jakby nie patrzeć, obserwujemy gwałtowny proces wypiętrzania się nowych form na rynku książki. I to, co stanie się w tym roku, określi kształt rynku na dłuższy czas. Przyczyny tego stanu rzeczy są oczywiste. Skutków jeszcze nie da się całościowo zmierzyć. Docelowo warto sprawdzić sytuację wydawców podręczników i – niezależnie od tego – łańcucha dystrybucji. Y5 jak podręczniki Po stronie wydawców w  kategorii Y5 widzimy w  Bookscan dominację Nowej Ery. Łącznie w top 1000 mamy 112 podręczników Nowej Ery i 56 WSiP. Ale egzemplarzowo w top 1000 Nowa Era bije WSiP niemal czterokrotnie. Dwa tygodnie temu w top 10 podręczników występowała wyłącznie Nowa Era, tym razem w top 10 mamy jeden tytuł WSiP. Trzeba mocno podkreślić, że nie ma tutaj żadnej pewności, że zjawiska przebiegają identycznie w innych kanałach. W Bookscan obserwujemy …
Wyświetlono 25% materiału - 230 słów. Całość materiału zawiera 923 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się