środa, 20 listopada 2019
TRZY ŚWIATY: FICTION, NON-FICTION I DLA DZIECI
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 510 (21/2019)
Od maja 2019 roku pokazujemy w Bibliotece Analiz top 10 sprzedaży książek Bookscan w trzech kategoriach: F (fiction), N (non-fiction) oraz Y (dla dzieci i młodzieży). Dodatkowo prezentujemy zestawienia nawiązujące do Nobla dla Olgi Tokarczuk. Jest to podejście wyjątkowe, ale i okoliczności nie są zwyczajne. Noblowążomotywa czy Noblowąż? Czy uda się sprzedać milion książek Olgi Tokarczuk w 2019 roku? Obstawiam, że jest to wykonalne. Na pewno przyda się pomoc wszystkich elfów i Mikołaja. Do końca roku zostało siedem tygodni. Sprzedaż idzie pełną parą (dławioną przerwami w dostawach) od miesiąca. Wygląda na to, że sprzedaż książek Olgi Tokarczuk od 10 października do 9 listopada wyniosła 350 tys. egzemplarzy, powiedzmy +/– 50 tys. Wszystkie szacunki w tym przypadku są bardzo trudne, ale cóż, warto spróbować. Poniżej pokazujemy dziesięć najlepszych tytułów w 45. tygodniu roku (3-9 listopada), gdzie łącznie Bookscan zarejestrował sprzedaż blisko 11 tys. egz. książek noblistki. Jeśli Bookscan pokrywa 10 proc. rynku księgarskiego, to w tym tygodniu Wydawnictwo Literackie sprzedało w detalu około 110 tys. egz., a jeśli pokrycie wynosi 15 proc., to sprzedaż wyniosła około 73 tys. egz. W tabeli od lewej strony widać pozycję, jaką dany tytuł zajmował począwszy od 41. tygodnia roku (6-12 października). Bookscan pokazuje sprzedaż w cyklu tygodniowym, gdzie niedziela jest pierwszym dniem tygodnia. Pozycje w tabeli odnoszą się do sprzedaży ogółem, łącznie we wszystkich kategoriach książek: fiction, non-fiction, dla dzieci i młodzieży. Sprzedaż w tygodniu 41. pochodzi zatem z  czwartku (10 października, dzień ogłoszenia werdyktu) i być może piątku, a jeśli ktoś miał większy zapas na stanie, to może także z soboty. „Bieguni” wskoczyli na pozycję numer dwa (1407 egz.), „Księgi Jakubowe” na pozycję numer trzy (1148 egz.). W tygodniu 42. – jak widać – wszystkie tytuły pospadały w rankingach. Domyślamy się, że dodruki jeszcze nie weszły w rynek. „Podróż ludzi Księgi” (687 egz.) na pozycji siódmej. „Bieguni” na pozycji ósmej (681 egz.). W tygodniu 43. pięć tytułów weszło na szczyt listy sprzedaży – pełne zatowarowanie! Sprzedaż „Biegunów” wyniosła 4275 egz., co w ujęciu Bookscan pokrywającego mniej więcej około 12,5 proc. rynku detalicznego oznacza wyjątkowo wysoki poziom. Przyjmuję, że w tym tygodniu sprzedało się 34 tys. egz. (+/– 5 tys.) „Biegunów”. Kolejne pięć tytułów chyba jeszcze nie dojechało z drukarń. W tygodniu 44. „Bieguni” na pozycji pierwszej (2511 egz.). „Księgi Jakubowe”, „Prowadź swój pług…”, „Opowiadania bizarne” oraz „Prawiek i inne czasy” domykają pierwszą piątkę. …
Wyświetlono 25% materiału - 383 słów. Całość materiału zawiera 1534 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się