Piątek, 17 września 2021
60. I  61. KONKURS PTWK NA NAJPIĘKNIEJSZE KSIĄŻKI ROKU
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 553 (16/2021)
Jednym z najważniejszych wydarzeń Warszawskich Targów Książki co roku jest ogłoszenie werdyktu w  Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców na Najpiękniejsze Książki Roku. Tym razem było kilka aspektów, które zdarzyły się po raz pierwszy w jego długiej historii. Najważniejszy z nich to połączenie 60. i 61. edycji, gdyż trzeba było nadgonić ubiegłoroczne zawieszenie konkursu z powodu sytuacji pandemicznej. A kolejny to pierwszy raz uroczystość odbyła się w otwartej przestrzeni, tak jak wszystkie inne wydarzenia targowe oraz całe targi. Dodało to jednak imprezie specyficznego kolorytu i wielu uczestników wyrażało zadowolenie z takiej formuły. Tradycja została natomiast zachowana przy wręczaniu nagród i wyróżnień, czego dokonali: Rafał Skąpski, prezes PTWK, Andrzej Tomaszewski, komisarz Konkursu, oraz Maria Kuisz, dyrektor biura PTWK. W 60. Konkursie wzięły udział 84 firmy wydawnicze, które nadesłały 187 tytułów opracowanych przez twórców mieszkających w  Polsce. Jury pracowało w  składzie: dr Agata Szydłowska (przewodnicząca), prof. Małgorzata Gurowska, Ryszard Kryska, dr hab. Ewa Repucho, prof. Ewa Stalecka, Andrzej Tomaszewski i dr Marcin Władyka. W Dziale I – Literatura piękna – nagrodę otrzymał zbiór wierszy Marcina Świetlickiego „Ale o co chodzi?” z rysunkami Marcina Maciejowskiego, graficznie zaprojektowany wraz z wykonaniem składu przez Marcina Markowskiego (Wydawnictwo Wolno, Lusowo, Drukarnia Artis Poligrafia z Torunia). W Dziale II – Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka) – nagrodę przyznano za „Srebra od pokoleń. Gdańscy złotnicy Stumpfowie 1804-1945” pod red. Anny Frąckowskiej; projekt graficzny, typograficzny, skład i przygotowanie do druku Agata Knajdek i Piotr Białas / tata Studio (Biblioteka Narodowa, Drukarnia Zapol Sobczyk, Szczecin). W Dziale III – Książki matematyczne, przyrodnicze i techniczne – nie przyznano nagród ani też wyróżnień, natomiast w Dziale IV – Książki dla dzieci i młodzieży – nagrodzono dwa tytuły: „Jak ugryźć teatr współczesny” Tomka Żarneckiego i Gosi Kulik, z ilustracjami i okładką Gosi Kulik; skład Gosia Kulik i Tomek Żarnecki (Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, Drukarnia Druk-Intro, Inowrocław) oraz „Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków” Andrzeja Fedorowicza – tekst i Jacka Ambrożewskiego …
Wyświetlono 25% materiału - 317 słów. Całość materiału zawiera 1270 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się