Czwartek, 6 lutego 2014
Pierwsze wyniki badania PIK
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru374
Pod koniec stycznia Polska Izba Książki zaprezentowała wstępne wyniki pierwszej części badań przeprowadzonych w ramach projektu „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce”, który współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a prowadzony w latach 2013-1014. W imieniu Izby na konferencji prasowej w siedzibie MKiDN projekt zaprezentowali wiceprezes PIK, Barbara Jóźwiak oraz dr Paweł Kuczyński, koordynator projektu z ramienia PIK. – My nie badamy rynku, tylko użytkowników słowa pisanego. Naszym celem jest śledzenie pewnego rodzaju nawyków i zachowań dotyczących czytania Polaków. I ten wątek warto podkreślić: czytania a nie wyłącznie czytelnictwa, bo takie badania regularnie prowadzi przecież Biblioteka Narodowa – mówił dr Paweł Kuczyński. W założeniu jego pomysłodawców badanie ma więc dwa główne cele. Pierwszy z nich, o charakterze poznawczym dotyczy tego, „jak dalece zmieniają się zachowania i nawyki konsumentów treści (w tym czytelników książek), gdy przybywa nośników cyfrowych”. Warto bowiem podkreślić, że badanie nie obejmuje tylko kontaktu z książką rozumianą tradycyjnie na fizycznym papierowym nośniku lub w formacie cyfrowym, ale wiele różnorodnych form i kontekstów kontaktu z treścią (nawet w formie smsa). – Ze względu na taki horyzontalny charakter badania uzyskane dane określamy mianem „diety tekstowej”. Chodzi o to, aby zarejestrować wszystkie formy kontaktu respondenta z tekstem. I jak takie tekstowe menu wygląda w przypadku przebadanej grupy Polaków? Okazuje się, że w dniu poprzedzającym badanie kontaktu z tekstem nie miała blisko jedna czwarta ankietowanych (23 proc.). Natomiast 30 proc. czytających w dniu poprzedzającym badanie wskazało książkę, a 71 proc. inne teksty. Zarówno książki , jak i inne teksty czytało 24 proc. ankietowanych. Zdecydowana większość wyników przeprowadzonego już …
Wyświetlono 25% materiału - 260 słów. Całość materiału zawiera 1041 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się