Poniedziałek, 23 czerwca 2014
Raport z panelu internetowego cz. 2
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru384
Kontynuujemy analizę wyników kolejnej odsłony projektu badawczego „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce” realizowanego w latach 2013-2014 przez Polska Izbę Książki i współfinansowanego przez MKiDN. W omawianym poniżej raporcie znalazło się zatem cząstkowe opracowanie rezultatów dwóch fal „badania dłuższego panelowego dotyczącego zwyczajów czytelniczych, realizowanego metodą internetowych wywiadów kwestionariuszowych”. Warto przypomnieć, że badanie objęło wyselekcjonowaną grupę internautów, których można określić jednocześnie mianem intensywnych czytelników. Przeanalizujemy teraz m.in. jakiego typu książki czytali respondenci obu fal badania, których formatów używali, czy jakie miejsce najczęściej wybierali na lekturę. Rodzaj czytanych książek Z raportu z badania wynika, że ponad 70 proc. (w pierwszym pomiarze) i ponad 80 proc. (w drugim pomiarze) czytelników książek czytało literaturę piękną i non-fiction, a mniej więcej co czwarty (w obu pomiarach) literaturę użytkową. Uczestnicy badania, dla których czytanie stanowi czynność codzienną lub niemal codzienną – bo deklarujący czytanie książek w dniu poprzedzającym badanie – w 71,7 proc. czytali książki z kategorii fikcji literackiej i non-fiction (przedstawione w ankiecie jako „powieść, opowiadanie, biografia, literatura faktu”). W drugim pomiarze odsetek ten wzrósł do 83 proc. Z 12,9 proc. w pierwszym pomiarze do 7 proc. w drugim pomiarze spadł odsetek respondentów, którzy czytali książki naukowe i specjalistyczne. Identyczny spadek z 12,9 proc. do 7 proc. dotyczył pomiędzy pierwszym a drugim pomiarem odsetka czytelników podręczników i materiałów szkoleniowych. Tylko 2,3 proc. respondentów deklarowało w pierwszym pomiarze czytanie książki instruktażowej, przewodnika bądź poradnika. W drugim pomiarze odsetek ten wzrósł do 11 proc. Łącznie więc 28,2 proc. ankietowanych deklarowało w pierwszym pomiarze czytanie w dniu poprzedzającym badanie literatury użytkowej – i 26 proc. w drugim pomiarze. Książki czytane wczoraj W obu pomiarach zadano dwa pytania o książki czytane w poprzednim dniu. „Jedno dotyczyło szerszej diety tekstowej dnia poprzedzającego badania, a kolejne dotyczyło już tylko pierwszej książki wzmiankowanej przez respondenta” – czytamy w raporcie z badania. Wyniki dotyczą książek czytanych w poprzednim dniu przed badaniem, a więc odnoszą się do 68 proc. respondentów w pierwszym pomiarze oraz do 67 proc. przy drugim pomiarze. W pierwszym pomiarze czytanie książek dzień przed udziałem w badaniu deklarowało 68 proc. respondentów wypełniających ankietę. Jednak w odpowiedzi na pytanie poprzedzające to o książki – a dotyczące rodzajów tekstów czytanych przez respondentów – 48,8 proc. wskazało odpowiedź „książki – powieści, opowiadania, biografie, literatura faktu”. Rozbieżność wynosząca prawie 20 pkt. proc. zawiera się w kategorii „książki naukowe, specjalistyczne” (9,6 proc. respondentów), poezje (2,4 proc.) a także „podręczniki, materiały szkoleniowe” …
Wyświetlono 25% materiału - 396 słów. Całość materiału zawiera 1587 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się