Wtorek, 4 marca 2025
NOTATKI NA MARGINESIE RAPORTU O STANIE POLSKIEGO RYNKU KSIĄŻKI
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 636 (4/2025)
Wszyscy to wiemy: nie da się wykonać usługi ani wyprodukować produktu szybko, tanio i dobrze. Czy chodzi o położenie parkietu, naprawę samochodu, wymianę oświetlenia w mieście... Nie ma znaczenia – musimy jako zleceniodawcy zdecydować, na czym nam najbardziej zależy: jakości, terminie czy budżecie. O ile jeszcze dwie przesłanki da się pogodzić, po prostu będzie drogo (jeśli wybierzemy jakość i czas), długo (jeśli wolimy chronić portfel bez utraty jakości) albo byle jak, żeby nie powiedzieć marnie, kiepsko, fatalnie (jeśli chcemy i szybko, i tanio), to spełnienie trzech określa się właśnie trójkątem niemożliwości. I naprawdę trudno nie przywołać tej reguły, czytając „Jeszcze książka nie zginęła. Raport o stanie polskiego rynku książki” Polskiej Sieci Ekonomii na zlecenie Instytutu Książki. Raport powstał na podstawie wielu źródeł informacji: pogłębionych ankiet skierowanych do uczestników rynku, analizy danych dostępnych m.in. w Bibliotece Analiz, piśmiennictwa dotyczącego rynku książki, w tym publikacji badaczy regulacji na rynku książki w państwach europejskich, wniosków i rekomendacji zgłoszonych przez uczestników na WspółKongersie Kultury (2024) oraz podczas warsztatów prowadzonych metodą deliberatywną delficką. To, co w mojej ocenie jest największą wartością raportu to spojrzenie z zewnątrz, eksperckie i pozbawione półjawnych powiązań typowych dla naszej (niedużej) branży, do tego uwzględniające całość rynku: od autorów i tłumaczy, przez wydawców, dystrybutorów, księgarnie i biblioteki, aż do czytelniczek i czytelników. Przyjrzyjmy się na przykład temu, co mówi raport o sytuacji osób piszących i tłumaczących („prekarne warunki pracy”) i co oni sami mówią od lat (rok w rok musi być nowy tytuł …
Wyświetlono 25% materiału - 242 słów. Całość materiału zawiera 971 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się