Czwartek, 15 grudnia 2022
To nie będzie łatwy felieton, ale może jednak ma sens!? Zacząłem się tęgo zastanawiać, czy jestem kompletnym wapniakiem, skoro często eksploruję w przemyśleniach i w tekstach obszary dawności. Co prawda humanistyka – w przeciwieństwie do nauk ścisłych – zasadza się na roztrząsaniu wniosków, jakie wyciągamy z doświadczeń minionych pokoleń. Zwłaszcza w odwołaniu do tekstów, które nam przodkowie pozostawili. Ale… Ale warto mieć świadomość, że skoro – rozpychająca się na przestrzeni kultury grecko-rzymskiej – galaktyka Gutenberga straszliwie osłabła, uwzględniać już zawsze należy mnogość zmiennych, napływających ze świata informatyki. Całkiem trafnie nazywanego infosferą. Rewolucja się dokonała. Ludzie książki znajdują się trochę w takiej samej pozycji, jak francuscy arystokraci po upadku epoki napoleońskiej. Owszem, wrócili do nowej Francji, nawet częściowo odzyskali dawne latyfundia, lecz ich resentymenty musiały (wraz ze starymi zdjęciami i rodowymi dokumentami) powędrować na strych. Kto z reemigrantów zrozumiał dynamikę kultury, kto umiał wyciągać wnioski, ten potrafił dać sobie radę. „Jeśli chcemy, by wszystko pozostało tak jak jest, wszystko musi się zmienić”. To słynne zdanie z „Lamparta” Giuseppego Tomasiego di Lampedusy autor włożył w usta księcia Saliny, człowieka rozumiejącego znaki czasu. Coś podobnego odnotował u nas Reymont w „Ziemi obiecanej”. Karol Borowiecki porzuca Ankę nie z sentymentów, lecz z prostej kalkulacji. Przykłady można mnożyć, wszak cała Balzakowska „Komedia ludzka” skupia się na identycznych konfliktach starego z nowym. Współcześnie nie inaczej się dzieje, dynamizmy pozostają te same, za to charakter aplikowanych narzędzi przemian wynika z postępu technicznego. Bardzo pouczający w tym względzie jest tom „Ciało. Instrukcja dla użytkownika” Billa Brysona (Zysk i S-ka). Niedawno skończyłem lekturę przepięknego wydania edycji ilustrowanej. Zwłaszcza rozdział poświęcony pracy mózgu daje – nolens volens – …
Wyświetlono 25% materiału - 268 słów. Całość materiału zawiera 1075 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się