Sobota, 13 maja 2006
Rozmowa z Bogdanem Klukowskim, przewodniczącym komitetu organizacyjnego obchodów 50-lecia Stowarzyszenia Księgarzy Polskich
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru46
– Czym było, czym jest, a czym powinno być Stowarzyszenie Księgarzy Polskich? – Niezależnie od zmian ustrojowych nadrzędnym celem organizacji powinna być dbałość o ciągłość oraz poziom kształcenia zawodowego przyszłych księgarzy. Była to zresztą pierwsza rzecz, za jaką zabrało się powstałe w 1956 roku stowarzyszenie. To przecież z jego inicjatywy powstały szkoły księgarskie, które na krótko po wojnie miały postać kursów, czy raczej kursików, organizowanych przez liczne jeszcze wówczas księgarstwo prywatne i spółdzielcze pod egidą Związku Księgarzy Polskich. Ich uczestnicy otrzymywali skrypty powielane wprost z rękopisów. Takie to były czasy. – A szkoła księgarska? – Pierwsze licea i technika powstały jeszcze w 1949 roku. Wcześniej istniały szkoły bibliotekarsko-księgarskie, ale zaczęły ewoluować w pierwszym z tych kierunków. Przywiązanie wagi do opieki nad zawodem pozostało księgarzom do dziś, po 1989 roku. – I w czym się przejawia? – Choćby w tworzeniu programów nauczania. Obowiązywał do niedawna program powstały po roku 1989, kolejny opracował prezes SKP, Waldemar Janaszkiewicz. Do dziś stowarzyszenie wspiera finansowo doroczny konkurs literacki „Pawie pióro” organizowany przez szkołę księgarską w Krakowie. Kiedyś istniał w szkołach księgarskich taki przedmiot, encyklopedia nauk, dający pobieżną, ale szeroką wiedzę z różnych dziedzin i dyscyplin, która księgarzowi bardzo jest potrzebna, by móc dyskutować z klientem. Dziś go nie ma, a może należałoby przywrócić. To są zadania dla SKP. – Wróćmy jednak do jubileuszu. – Początkowo zamierzaliśmy połączyć go z obchodami 85-lecia Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i ogłosić rok 2006 Rokiem Księgarza i Wydawcy. Napisaliśmy nawet z prezesem PTWK, Rafałem Skąpskim, list do odpowiedzialnego za sprawy książki wiceministra kultury, Tomasza Merty. Ale pan minister właściwie nam odmówił, obawiając się reakcji innych organizacji branżowych, a konkretnie Polskiej Izby Książki. Pomysł ten musieliśmy zatem odłożyć. Udało się natomiast rozpocząć prace nad wystawą jubileuszową, którą organizujemy wspólnie z PTWK, z którego ramienia działa Barbara Petrozolin- Skowrońska. Prezentacja nosić będzie hasło „50 lat w służbie książki” i uroczyście zostanie otwarta jesienią w Bibliotece Narodowej. Oprócz tego, w kwietniu, zorganizujemy konferencję antykwaryczną, w trakcie której omawiane będą zagadnienia etyki zawodu antykwariusza oraz jego bieżące problemy związane chociażby ze stawką podatku VAT. Impreza odbędzie się w Radziejowicach, w obiekcie …
Wyświetlono 25% materiału - 347 słów. Całość materiału zawiera 1389 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się