Wtorek, 25 listopada 2014
Na-molny książkowiec
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru11/2014
Jak donoszą media znad Sekwany, Patrik Modiano współżyje ze swoim młodziutkim wilczurem, odreagowując w ten sposób rodzinną traumę. Wilczur, po pierwszych miesiącach oporu, okazuje francuskiemu właścicielowi przychylność, a nawet z czasem obdarzać go zaczął dowodami niekłamanej, tkliwej wdzięczności. Trauma pisarza wzięła się z kompleksu Edypa. Ojciec Noblisty, Żyd z pochodzenia, przeżył wojnę dzięki niejasnym interesom, jakie prowadził z gestapowcami. Właśnie dlatego całe pisarstwo Modiano, począwszy od debiutanckiej powieści „Plac Gwiazdy”, poprzez nagrodzoną Prix Goncourt „Ulicę ciemnych sklepików”, aż do ostatniego tomu „Żebyś się nie pogubił w tej dzielnicy” (2014, tak przekładam roboczo oryginalny tytuł: „Pour que tu ne te perdes pas dans le quartier”) nacechowany jest oczywistym zoofilskim cierpieniem. Dodam, że żona twórcy, z którą Modiano pozostaje w związku od roku 1970 , Dominique Zehrfuss oraz dwójka dzieci, Maria i Zina, wyrozumiale podchodzą do ojcowskich problemów, starając się trzymać dla niego na wszelki wypadek w dyskretnym miejscu aż trzy kolejne wilczury. Na litość Boską, niech nikt nie bierze dwóch pierwszych akapitów na poważnie! Od razu zapewniam: dla celów poznawczych posłużyłem się jawną kpiną, zgoda, że niewyrafinowaną, a nawet oprószyłem zmyślenie solidną domieszką wulgarności. Nie wiem wcale, czy Patrik Modiano posiada jakieś zwierzę, choć posiada tę żonę, te córki i spłodził między innymi te trzy przywołane w felietonie powieści. Staram się naśladować stylistykę stosowanej przez tabloidy rozpisujące się na temat wszelkiej maści celebrytów. Chodzi o efekt granatu eksplodującego w szambie, którego to szamba zawartość, wybuchnąwszy, publice niewyrafinowanej prasy dziwnie pięknie pachnie. Temat jednak przestał być ostatnio gówniany. Mam, rzecz jasna, na myśli grzeszne …
Wyświetlono 25% materiału - 252 słów. Całość materiału zawiera 1009 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się