Poniedziałek, 15 czerwca 2020
Przeglądając stare koperty ze zdjęciami z różnych wycieczek, znalazłem w jednej z nich kartonikowy bilet kolejowy z Katowic do Sławkowa pod Olkuszem, dokąd, jak pamiętam, jeździłem na grzyby. Bilet mocno sponiewierany, złamany w połowie i naddarty przy okrągłej dziurce pośrodku kartonika, pomazany jakimś długopisem akurat w miejscu ceny. Szkoda, ale przypuszczam, że przejazd ulgowy na tej niespełna 30-kilometrowej trasie musiał wtedy – pod koniec lat sześćdziesiątych – kosztować jakieś zawrotne 1,50 zł. Rzecz nie w tym, czyli cenach, trasach, jakości podróży. Bilet przypomniał mi, jak uproszczone i doskonale zarazem funkcjonujące były wtedy zakupy: w kasie wisiał tzw. ternion, czyli szafka z  rzędami uchwytów przytrzymujących wydrukowane już kartoniki z najpopularniejszymi w danym rejonie kierunkami. Gdybym chciał wtedy jechać na przykład do Gdyni, kasjer wystawiłby mi bilet blankietowy. A tak to podchodziłem do okienka, mówiłem: „Szkolny do Sławkowa na dziś”, pokazywałem legitymację i za złoty pięćdziesiąt odbierałem kartonik. A za dwa pięćdziesiąt – powrotny. Trwało to, kolejki nie …
Wyświetlono 25% materiału - 156 słów. Całość materiału zawiera 627 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się