Wtorek, 3 marca 2015
Rozmowa z Moniką Śliwińską, autorką „Muz Młodej Polski”
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru2/2015
– Życie bohaterek pani książki ułożyło się nieszczęśliwie. Miała na to wpływ cygańska młodość? – W jednym z listów do Kazimierza Przerwy- Tetmajera jego matka, Julia, tak napisała o moich bohaterkach: „Jeżeli te dzieci tak nieurabiane nie przepadną, to będzie cud!”. Inna kronikarka życia towarzyskiego w Krakowie napisała w swoim pamiętniku, że „źle się pokierowały”. Czy tak rzeczywiście było? W czasach, gdy panienki z tzw. dobrych domów debiutowały na balach karnawałowych, one zadebiutowały na kartach literatury, a sposób, w jaki przedstawił je Stanisław Wyspiański w „Weselu” nie wszystkim przypadł do gustu. Z pewnością to, co wyniosły z domu w pewnym stopniu zdeterminowało ich późniejsze życie. Matka prowadziła znany w mieście salon literacko-artystyczny, właściwie tam się wychowały, w towarzystwie ludzi, którzy stworzyli legendę Młodej Polski. Tam też zbierały pierwsze doświadczenia i dokonywały wyborów. Być może jest tak, że ta wolność osobista i szczęście były tylko pozorne, bo zapłaciły za nie wysoką cenę. – Do śmierci Elizy przyczyniły się używki… – W momencie, kiedy podjęła …
Wyświetlono 25% materiału - 163 słów. Całość materiału zawiera 655 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się