Wtorek, 12 stycznia 2021
Zmarła pani Blanka
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 538 (1/2021)
1 stycznia zmarła Bibianna Ciompała, słynna pani Blanka z księgarni Państwowego Instytutu Wydawniczego przy ul. Foksal 17 w Warszawie. Informację przekazali byli dyrektorzy PIW-u: Tadeusz Nowakowski i Rafał Skąpski. Jak napisał Leszek Żuliński w wydanej w 2006 roku rocznicowej książce o tym wydawnictwie zatytułowanej „Foksal 17”: „pani Blanka przez niemal półwiecze stała się osobą znaną i wręcz kultowo związaną z wizerunkiem PIW-u. Chyba tak naprawdę była »na mieście« najbardziej popularną »twarzą« wydawnictwa. Była także cząstką bohemy, która przemierzała Trakt Królewski, z przyjemnością zbaczając w ulicę Foksal… Pani Blanka była powierniczką i doradczynią wielu tych przechodniów, z których bardziej zaprzyjaźnieni kupowali wydaną książkę dopiero, gdy porozumiewawcze spojrzenie sugerowało, że warto się nią zainteresować”. Trzeba jeszcze dodać, że najbardziej zaprzyjaźnionym klientom pani Blanka odkładała wybrane książki, bo najpoczytniejsze tytuły natychmiast się rozchodziły, więc proszono ją, aby je zatrzymała do czasu kolejnej wizyty w jej królestwie. I rzeczywiście stała się tam jedną z niekoronowanych warszawskich królowych, u której częste odwiedziny były jednym z rytuałów ówczesnego życia towarzyskiego. Leszek Żuliński podaje, że w „w wydawnictwie pracował jej ojciec, Wincenty Ciompała (przez wiele lat zastępca głównego księgowego PIW-u), więc i jego córka jako 16-letnia dziewczynka znalazła tu zajęcie. Była związana z PIW-em od listopada 1953 roku do końca 2001 roku, a więc ponad 47 lat. Najpierw pracowała w  sekcjach rozliczeniowych, a od 1958 roku, z początku z Henrykiem Czerwińskim, a potem sama prowadziła – aż do odejścia z PIW-u – księgarnię, wspomagana w kolejnych latach przez kilka pań i pana Tomasza Kaźmierczaka”. Wspomnienie o …
Wyświetlono 25% materiału - 237 słów. Całość materiału zawiera 950 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się