Poniedziałek, 1 grudnia 2008
Fenomen Stephenie Meyer
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru235
„Ja też kupię… zapowiada się ciekawie, a poza tym to książka Meyer!” No właśnie. Co takiego jest w książkach 35- letniej Amerykanki, której każda nowa powieść szturmem wdziera się na światowe i polskie listy bestsellerów, i żarliwie, ba – obłędnie, przyjmowana jest wśród nastoletnich czytelników, czego dowodem powyższy komentarz z jednego z forów internetowych. 17 mln egz. sprzedanych na całym świecie, przekłady na 30 języków, ponad 300 dedykowanych stron i for internetowych, miliony postów poświęconych bestsellerowej pisarce i jej serii. Cykl znany pod nazwą „Twilight” podbił serca czytelników. Także polskich. I have a dream A wszystko zaczęło się od snu. Jak wyznała Stephenie Meyer, mormonka, matka trojga dzieci, pewnej czerwcowej nocy 2003 roku przyśniła jej się para nastolatków, która stała na łące i rozmawiała. „Wiedziałam już, że Edward jest wampirem, że jest piękny i pełen życia, a ona to po prostu zwyczajna dziewczyna, która go podziwia. Wyjaśnił, jak ciężko jest mu ją zabić, a ona była zdumiona, że chce być blisko niego, nawet jeśli zagraża to jej życiu” – tak opowiedziała historię dziennikowi „The Times”. To był impuls. Zasiadła do opisania całej historii. Dalszy scenariusz wygląda niemal analogicznie, jak w przypadku Joanne K. Rowling, czyli… problemy ze znalezieniem wydawcy. Długo żaden z agentów nie interesował się tekstem. W końcu pierwsza część „wampirzej” sagi pt. „Zmierzch” ukazała się w październiku 2005 roku za sprawą agencji Writers House i nakładem wydawnictwa Little, Brown Book Group. Już w listopadzie znalazła się na piątym miejscu listy bestsellerów „The New York Timesa”. Dwie kolejne, „Księżyc w nowiu” i „Zaćmienie”, opublikowano w USA w rocznych odstępach. Do Polski bestsellerowy cykl trafił w styczniu 2007 roku staraniem Wydawnictwa Dolnośląskiego. Od tego czasu trzytomowa saga rozeszła się w nakładzie ponad 103 tys. egz. („Zmierzch” – ponad 40 tys. egz., „Księżyc w nowiu” – ponad 27 tys. egz., „Zaćmienie” – ponad 36 tys. egz.). Najnowsza książka Stephenie Meyer, „Intruz”, skierowana do dorosłych powieść science fiction (choć nie ma wątpliwości, że sięgną po nią i młodsi czytelnicy) osiągnęła już ponad 25 tys. egz. A jej sprzedaż rozpoczęła się w połowie listopada! W Stanach Zjednoczonych okrzyknięto ją Najlepszą Książką Roku (wg „Publishers Weekly”) oraz „Najlepszą Książką Dekady” (wg Amazon.com). Każda wiadomość o nowym dziele Meyer na całym świecie …
Wyświetlono 25% materiału - 367 słów. Całość materiału zawiera 1470 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się