Czwartek, 1 kwietnia 2021
Rozmowa z JAROSŁAWEM GÓRSKIM, autorem książki „Parweniusz z rodowodem”
Książka „Parweniusz z rodowodem” – biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza – jest bardzo obszerna. Jak długo trwała nad nią praca? Praca trwała dwa lata. Pierwotnie podpisałem umowę z terminem rocznym, ale okazało się, że informacje na temat Tadeusza Dołęgi-Mostowicza są tak skąpe, tak niewiele jest dostępnych materiałów, wspomnień, listów, w których choćby przywołuje się nazwisko pisarza, że musiałem przejrzeć mnóstwo źródeł na ślepo, bez większej nadziei, że znajdę w nich coś ciekawego. Jednak okazało się, że było warto. Mimo że archiwum samego Dołęgi-Mostowicza przepadło tuż po wojnie, pozostawił on po sobie mnóstwo śladów w publicystyce, która na długie lata została niemal zapomniana. Wiele zawdzięczam też spotkaniu z bratanicą pisarza, panią Emilią Mostowicz, która udostępniła mi bezcenne materiały, między innymi listy swojej ciotki, Jadwigi Mostowicz-Składkowskiej, wspominającej dzieciństwo i młodość własną i brata. Dużo dowiedziałem się także z archiwów rodzinnych pani Magdy Knoppek, siostrzenicy narzeczonej Dołęgi-Mostowicza. Tak uzyskane informacje kazały mi zweryfikować mnóstwo obiegowych opinii o pisarzu, łącznie z datą i miejscem jego urodzenia. Na szczęście Wiesław Uchański, prezes Iskier, wydawca książki, chyba widział sens moich starań, bo samowolne przedłużenie czasu pracy nad książką przyjął ze stoickim spokojem. Książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza przez wiele lat były bardzo popularne, wychodziły w wielkich nakładach, a mimo to niewiele było wiadomo o ich autorze. Dlaczego? Jak już wspomniałem, zaginęło archiwum autora. A jego koledzy po piórze, nawet ci, …
Wyświetlono 25% materiału - 208 słów. Całość materiału zawiera 833 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się