Wtorek, 28 czerwca 2011
Archeologia wydawnicza
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru303
Dzięki uprzejmości miłej pani z jednego z likwidowanych obecnie wydawnictw do naszej redakcji trafiły interesujące materiały opisujące dawną sytuację polskiej książki. Nie można tego nazwać opisem rynku książki, bo takiego rynku nie było, lecz raczej ruchu wydawniczego, bo taki termin najbardziej odpowiada ówczesnej rzeczywistości, a przypomnijmy, że pozostał on do dzisiaj w tytule cennego cyklu publikacji Biblioteki Narodowej – „Ruch Wydawniczy w Liczbach”. Właśnie z tego cyklu pochodzą otrzymane publikacje odnoszące się do lat 1977 oraz 1980 – 1983. Do otrzymanych tomów dołączone było niepozorne, jednak bardzo pouczające zestawienie niewiadomej proweniencji, ale wyglądające rzetelnie, więc uznaliśmy, że zasługuje na uwagę. Zatytułowane było „Podstawowe dane liczbowe o produkcji wydawniczej w latach 1981-1983”. Na tej podstawie możemy sobie najlepiej wyrobić rzeczywisty obraz sytuacji sprzed w końcu nie tak wielu lat, bo tylko trzydziestu, jednak z uwagi na zmiany, jakie przyniósł przełom lat 1989 i 1990, dzieli nas od tamtych czasów wręcz cała epoka, a cytowane informacje możemy traktować niemal jak znaleziska z wykopalisk. Otóż wówczas, czyli w latach 19811983, zestawienie całej produkcji książek obejmowało raptem 42 przedsiębiorstwa wydawnicze, więc truizmem będzie, jeżeli tylko wspomnimy, że liczba wydawnictw obecnie zarejestrowanych w Biurze ISBN Biblioteki Narodowej dawno już przekroczyła 30 tys., a z pewnością do grupy aktywnych wydawnictw możemy zaliczyć jeżeli nie dwa tysiące, to na pewno co najmniej tysiąc oficyn. Również porównanie liczby wydanych tytułów …
Wyświetlono 25% materiału - 222 słów. Całość materiału zawiera 888 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się