Czwartek, 1 grudnia 2011
O kilku ksążkach o książkach słów kilka
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru315
Znalazłem na półkach księgarskich nowe-stare (wyjaśnię zaraz to pojęcie) pozycje dotyczące składania liter. Ich nowość – to pierwsze polskie wydania tekstów. Starość zaś – wiek powstania oryginałów. Obie pozycje mają długoletnią historię. Nowe-stare Pierwszą z nich jest „Nowa Typografia” Jana Tschicholda. Oryginał niemiecki pochodzi z 1928 roku, ukazał się nakładem wydawnictwa Stowarzyszenia Edukacyjnego Niemieckich Drukarzy Dziełowych. I w warstwie informacyjnej reprezentuje swój czas. A polskie wydanie z roku 2011 (wydawnictwo Recto Verso) jest perełką typograficzną: to faksymile najważniejszej książki o typografii wydanej w XX wieku (cytat z okładki). W trosce o wierność oryginałowi książkę złożono repliką kroju pisma Aurora- Grotesk. Czytanie długich partii tekstu złożonych tym krojem mnie osobiście nuży, ale takie są prawa „Nowej typografii” – odrzucenie klasycznych szeryfowych czcionek na rzecz bezszeryfowych (grotesków). Najpierw mamy manifest nowej sztuki – jest to pewnego rodzaju wykład o sztuce, prowadzący przez zmiany pojęcia przedmiotu, od natury do abstrakcji, najwyższym osiągnięciem tej wolności twórczej okazuje się być dadaizm. Zaś poza sztuką twórczość mechaniczna – pozwalająca wymyślić formę na podstawie funkcji, jakie ma pełnić produkt. Tu najwyższą formą jest projekt Bauhausu. Na szczęście obie te koncepcje znalazły się na marginesie historii, choć wysłał je tam kataklizm XX wieku – II wojna światowa. Praktyczna część książki omawia zastosowanie norm w projektowaniu. Poznajemy krótką historię normalizacji (od rewolucji francuskiej do niemieckich norm DIN). W 1927 roku normy wprowadzały nie tylko znormalizowane formaty papieru (szeregi A, B, C, D), ale też papier listowy (format A4, 20 mm margines na dziurki do wpięcia, wizytówki firmowe A7 – …
Wyświetlono 25% materiału - 250 słów. Całość materiału zawiera 1003 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się