Czwartek, 25 lutego 2021
ROZMOWA Z EWĄ DOROTĄ MALINOWSKĄ-GRUPIŃSKĄ, WŁAŚCICIELKĄ WYDAWNICTWA MG
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 541 (4/2021)
Twój dorobek edytorski jest już bardzo bogaty, ale szczególnie podziwiam ogromną kolekcję tytułów Leopolda Tyrmanda, jak też książek o nim. Jakie były twoje początki „współpracy” z tym autorem? Wszystko zaczęło się w sposób nieoczywisty. Kiedy w 2007 roku rozpoczynałam działalność Wydawnictwa MG, miałam już spore doświadczenie jako wydawca i od pewnego czasu starałam się wzmocnić pozycję polskich pisarzy. Może pamiętasz „owocową serię” w wydawnictwie Prószyński, gdzie wcześniej pracowałam. Z kolei jako mały wydawca uważałam jednak, że muszę szukać tytułów nieoczywistych, po które nie sięgali wydawcy większych oficyn. I dlatego Tyrmand? Nie, Tyrmand był oczywisty, ale już nie wszystkie jego tytuły. Wystąpiłam o prawa do zbioru jego opowiadań zatytułowanego „Gorzki smak czekolady Lucullus” i okazało się, że tytuł jest wolny, wydałam go więc w 2007 roku. To był początek. W kolejnym roku ukazało się w wydawnictwie MG „U brzegów jazzu”. A ponieważ nadal nikt z wielkich nie upomniał się o tego autora, to wystąpiłam o dalsze tytuły. Kolejno ukazywały się „Dziennik 1954”, „Życie towarzyskie i uczuciowe”, „Siedem dalekich rejsów” oraz „Filip”. Wiedząc, że Tyrmand drukował w czasopismach („Przekrój”, „Stolica”, „Tygodnik Powszechny”) zrobiłam w nich kwerendę i w ten sposób powstały „Pokój ludziom dobrej woli” oraz „Tyrmand warszawski”. To są tytuły, których wcześniej w ogóle nie było. I jeszcze legendarny „Zły”… Właściciele praw, doceniając pracę wydawnictwa nad promocją Tyrmanda oraz naszą determinację, by wydać wszystkie jego książki, zdecydowali się sprzedać nam też prawa do „Złego”, tak żeby wszystkie pozycje wychodziły w jednolitej szacie graficznej. A książki o Tyrmandzie? W 2012 roku Agata Tuszyńska zaproponowała mi „Romans amerykański”, książkę opartą na znalezionych po latach listach Mary Ellen – jego amerykańskiej żony i matki jego dzieci oraz na listach …
Wyświetlono 25% materiału - 245 słów. Całość materiału zawiera 980 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się